‚Měla jsem strach, že jsem něco udělala.‘ Medikům na Karlovarsku doručují povolávací dopisy policisté
Studenti lékařských fakult z Karlovarského kraje mají nastoupit do pracovní povinnosti. Na rozdíl od jejich spolužáků z jiných krajů, které oslovují hejtmanství a nemocnice, jim ale povolávací dopis doručují policisté. Podle hejtmana kraje Petra Kubise (ANO) se jedná o běžný postup.
Studentka pátého ročníku 1. lékařské fakulty Dominika Gavlasová má podle místa trvalého bydliště nastoupit do pracovní povinnosti v Karlovarském kraji. V úterý kolem půl šesté její rodiče kontaktovala kriminální policie.
„Ptali se, zda jsem doma a jestli mi můžou doručit dopis. Máma s tátou jim řekli, že už asi měsíc v kuse jsem v Praze, kde studuji a pracuji jako dobrovolnice v Thomayerově nemocnici,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.
Stát povolal na pomoc mediky. Někteří pracují zatím zadarmo, před státnicemi a na druhé straně republiky
Číst článek
„Vystrašení mi potom volali s tím, že telefonovala kriminálka. Nejdřív jsem taky vůbec nepochopila, proč volá policie,“ dodala.
Medička se pak policistům ozvala. „Úplně nervózní jsem volala, pán se představil jako ‚kriminální policie‘. Měla jsem strach, že jsem něco udělala,“ popsala. Policista ji ale pouze vyzval k tomu, aby v rámci pracovní povinnosti nastoupila do jedné z nemocnic v kraji.
V telefonu podle ní působil zmateně. „Obvolávání mediků dostal asi rozkazem. Řekla jsem mu, že už někde pracuji a on řekl, že to předá dál hejtmanovi. Tímhle telefonát skončil,“ uzavřela.
Špatná čísla
O pomoc se sháněním studentů lékařských fakult požádal policisty hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO).
„Dostali jsme seznamy z lékařských fakult a začali obvolávat jednotlivé mediky s tím, že jsme předpokládali, že většina nastoupí dobrovolně na dohodu. Část mediků se nám nepodařilo vůbec kontaktovat, protože jsme měli špatná čísla, nebo jsme se vůbec nedovolali. Poprosili jsme tedy o pomoc policii,“ odpověděl Kubis na dotaz redakce.
V čem spočívá konkrétní úkol strážců zákona? „Jde o doručení rozhodnutí hejtmana o nařízení pracovní povinnosti za nouzového stavu vybraným osobám z Karlovarského kraje, s ohledem na nezbytné zabezpečení zdravotnické péče,“ napsala redakci mluvčí karlovarské policie Kateřina Krejčí.
36 hodin
Medička Gavlasová pak situaci řešila se spolužáky, kteří mají trvalé bydliště v jiných krajích. „Volal jim někdo z krajského úřadu nebo přímo z nemocnice, od policie nikdo,“ vysvětlila.
Na instagramu pak ale narazila na další mediky z Karlovarska. Ti ji kontaktovali a ptali se, jak policistům dokázala vysvětlit, že má práci v pražské nemocnici a nemůže tedy nastoupit v Karlovarském kraji. K nim totiž policie přišla až domů a povolávací dopis předala osobně.
„Také jim řekli, že mají na nástup 36 hodin, což není možné, když studujete například na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde nezrušili prezenční výuku. To ale policisty nezajímalo a vyhrožovali sankcemi, které mohou činit desítky tisíc korun,“ popisuje studentka. Podle hejtmana Kubise ale nemá policie k nástupu nikoho vyzývat, jejím úkolem je jen předat povolávací dopis.
I podle mluvčí ostrovské a sokolovské nemocnice Markéty Singerové ale některé mediky postup policie vystrašil. „Někteří se trochu lekli, když k nim ale policisté přišli,“ řekla Karlovarskému deníku, který s informací přišel jako první.
‚Přišla policie‘
Až domů přišli policisté například ke studentce pátého ročníku 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tereze Malimánkové.
Nový ministr by měl bouchnout pěstí do stolu a prosadit tvrdý lockdown, říká šéf lékařské komory
Číst článek
„Jela jsem domů z Prahy a volala mi mamka, že k nám domů přišla policie. Napřed se dost lekla, protože řekli, že hledají její dceru. Odpověděla jim, že teprve přijedu,“ popsala redakci.
Znovu pak policisté přišli po desáté hodině. „Přinesli mi dopis a řekli, že proti tomu není odvolání a je jedno, že pracuji v jiné nemocnici - v Motole, kde jsem začala pracovat jako dobrovolnice asi před dvěma týdny, protože by pro mě bylo kvůli prezenční výuce složité dojíždět do Karlových Varů,“ vysvětlila situaci.
Kam přesně nastoupí, se dozvěděla až v samotném dopise. „Myslela jsem, že podle trvalého bydliště půjdu normálně do Nemocnice Karlovy Vary, protože bydlím nedaleko. Nakonec ale nastupuji do nemocnice v Nejdku, kam musím dojíždět,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.
Jen na Karlovarsku?
Podle mluvčí karlovarské policie Krejčí s doručováním písemností žádné potíže nejsou. „Studenti si převezmou rozhodnutí a rozumí tomu,“ napsala serveru iROZHLAS.cz.
Hejtman Kubis pro iROZHLAS.cz uvedl, že je doručování písemností policií naprosto běžné, studenti tedy nemají žádný důvod k tomu, aby je návštěva policie vyděsila. Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka ale v dalších krajích k podobné součinnosti s policií nedochází.
„Slyším o tom poprvé, je to ale na domluvě v jednotlivých krajích,“ řekl.
Server iROZHLAS.cz tedy oslovil i policisty v jiných krajích. „U nás určitě žádnou takovou součinnost nezajišťujeme ani neprovádíme. Naši policisté nic takového nedělají,“ odpověděla mluvčí středočeských policistů Barbora Schneeweissová.
Podobně se vyjádřil i Petr Jaroš, mluvčí policie Zlínského kraje, kde je kritická situace a v nemocnicích dochází lůžka i personál. Některé pacienty z kraje tak musí převážet do Brna a do Olmouce.