Spory s krajem vyústily v rezignaci představenstva karlovarské nemocnice. Chod zařízení ohrožen není

Představenstvo Karlovarské krajské nemocnice, a. s., rezignovalo na funkce. Oficiální důvod je rozdílný pohled vedení nemocnice a Karlovarského kraje na další směřování zařízení. Potvrdil to mluvčí nemocnice Vladislav Podracký. Změna ve vedení krajských nemocnic v Karlových Varech a Chebu přichází krátce po sestavení nové krajské vlády tvořené zastupiteli za STAN, Piráty, Místní, ODS a aKDU-ČSL, VOK a SNK1.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská krajská nemocnice se potýká se ztrátovým hospodařením, v roce 2019 ztráta činila 165 milionů korun | Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Dosavadí předsedkyně představenstva Jitka Samáková byla v čele představenstva nemocnice od roku 2017, stejně jako člen představenstva David Bracháček. Třetím členem představenstva byl Josef Mašek, který v roce 2018 vystřídal Josefa Märze, který rezignoval. Josef März (VOK) se po loňských krajských volbách stal uvolněným zastupitelem, který má na starosti právě oblast krajských nemocnic.

Fungujeme ze dne na den, péče závisí na rychlém přesunu pacientů, říká ředitel chebské nemocnice

Číst článek

Podle Samákové je rezignace členů představenstva osobní rozhodnutí každého z členů. „Mohu pouze potvrdit, že jsme se se společně se zástupci Karlovarského kraje dohodli na nezbytných opatřeních, která povedou k zachování kontinuity procesů, které v nemocnici běží, ať už jde o běžný provoz, nebo investiční projekty, aby tato situace neměla žádný vliv na rozsah ani kvalitu poskytované péče,“ uvedla Samáková.

Hnutí Místní na facebooku odcházejícímu vedení poděkovalo. „Přestože se nepodařilo vyřešit některé z problémů nemocnice, v jiných oblastech za ním zůstane výrazný kus práce. Ať už šlo o investiční akce, pomoc okolním obcím při řešení konkrétních problémů se zdravotní péčí, nebo při řešení koronavirové krize,“ uvedli Místní.

Kontext pandemie

„Měnit vedení krajské nemocnice v době vrcholu pandemie určitě není dobrý krok, teď je nutné zajistit dostatečnou kapacitu lůžkové péče o pacienty, začít masivně očkovat, podpořit zdravotníky a zajistit odměny za jejich nelehkou a náročnou práci,“ řekla opoziční zastupitelka a bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Karlovarská krajská nemocnice skončila v roce 2019 ve ztrátě 165 milionů korun. Proti roku 2018 šlo o zhruba 100 milionů lepší hospodářský výsledek. Nemocnice se ale se ztrátovým hospodařením potýká dlouhodobě. Kromě závazků z předchozích let se na ztrátách podílelo i zvyšování mezd v posledních letech. Karlovarský kraj tak musel opakovaně dotovat provoz krajských nemocnicích v řádech desítek milionů korun ročně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme