Ochota dodržovat opatření klesá, lidé potřebují slyšet i něco pozitivního, říká ředitel kolínské nemocnice

Nemocnice v Česku jsou už několik týdnů na hraně svých kapacit. Nejhorší je situace na jednotkách intenzivní péče – v celé republice zbývá okolo 600 lůžek, z toho ale jen zhruba 170 je určených pro covidové pacienty. „Cesta vede přes očkování. Kromě něj je třeba dodržovat i opatření, i pokud už lidé vakcínu dostali,“ řekl Radiožurnálu ředitel kolínské nemocnice a místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Chudomel.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes šest hodin u lůžka

V celém Česku zbývá okolo 600 lůžek, z toho ale jen zhruba 170 je určených pro covidové pacienty | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Jak jste na tom s lůžkovými kapacitami přímo v Kolíně? A jaká je situace ve Středočeském kraji?
Máme pro covidové pacienty vyčleněno kolem 170 lůžek, včetně jednotky intenzivní péče a lůžek s umělou plicní ventilací – 120 v Kolíně a 50 v sesterské nemocnici v Kutné Hoře. V současné době máme 110 covidových pacientů a kolem 34 pacientů na JIP, 22 z nich je pozitivních. Co se týká standardních lůžek, jsme na tom po tomto víkendu poměrně dobře, i když v posledním týdnu postupně přibývá počet pacientů. Roste i podíl nemocných a pacientů na umělé plicní ventilaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nemocnice v Česku jsou už několik týdnů na hraně svých kapacit. Poslechněte si rozhovor s místopředsedou Asociace českých a moravských nemocnic Petrem Chudomelem

Stojí za zhoršením situace i šíření britské mutace koronaviru? (Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) následně na tiskové konferenci uvedl, že právě stále častější výskyt mutace viru v Česku se výrazně promítá na přetížení českých nemocnic a systém zdravotnictví se tak v současné době přibližuje svým limitům - pozn. red.)
Těch důvodů může být několik. Chování viru se vlivem mutací bude měnit. Do toho pozorujeme i rezignaci společnosti, která nedodržuje opatření. A mění se i klimatické podmínky. Nevíme, jestli tyto faktory napomáhají současnému množení viru, ale zdá se, že ano.

A jsou to i nejednoznačná opatření ze strany vlády – tam bych zmínil zejména bezprecedentní rozvolnění v adventním čase a antigenní testování s komentářem, že při negativitě jste zaručeně negativní. Tak to interpretovat nejde – po PCR i antigenním testu můžete být opět za dva dny pozitivní. Falešná negativita tak může být kontraproduktivní.

Co byste z pozice místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic rád slyšel od ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)?
Chápu, že situace je složitá. Na druhou stranu trvá dlouho a ochota dodržovat restriktivní opatření klesá. To je jednoznačné. Mělo by ale zaznít i něco pozitivního.

Britská mutace postupně převládá. Systém se blíží ke svým limitům, hodnotí pandemii Blatný

Číst článek

Mluvíme o světlu na konci tunelu ve smyslu očkování, ale na cílové rovince je vám ve vytrvalostním závodě většinou nejhůř. Právě to světlo vás nakonec donutí doběhnout a až pak se vám uleví.

Chtěli bychom vidět vylepšení vládní očkovací strategie, protože nejsou jasně známí distributoři, zapojit praktiky a přestat se soutěžením, které očkovací místo naočkuje více lidí. Není to úplně důstojné. Chápu, že sledovat se to musí a je v zájmech zdravotníků, abychom očkovali co nejrychleji, protože tím se zbavíme velké zátěže.

Rád bych upozornil i na to, že v úhradové vyhlášce jsou sníženy úhrady za pacienty na standardních lůžkách, kteří mají covid, a postihuje to i léčebny dlouhodobě nemocných, u nichž nedochází ke zvýšení sazby za ošetřovací den. A protože akutní lůžka neprodukují tolik pacientů vhodných pro hospitalizaci na LDN, snižuje se jejich obložnost.

Česko jako ‚covidový kotel Evropy‘. Jiné země už pomalu uvolňují, Slovensko drtí počty úmrtí

Číst článek

Je něco konkrétního, co by vláda a ministerstvo zdravotnictví mohly udělali, aby se nemocnicím ulevilo?
Snaží se o to rok a zatím se to nedaří. Nechci říct, že všechno, co se děje, je špatně. To určitě ne. Situace je složitá a cesta vede přes očkování. Je ale potřeba kromě masivního očkování i dodržovat opatření. Nemělo by to automaticky znamenat, že jsem-li naočkován, nemusím restrikce dodržovat. Plédoval bych i za nasazení praktiků do procesu očkování. Sami nás oslovují, chtějí s tím začít a hodně by to zlepšilo situaci.

Kolik pacientů během dne čekáte?
Denní obrat za úterý bylo 19 přijatých a 19 propuštěných pacientů. To je důvod, proč jsme schopni počet pacientů udržet na zatím zvládnutelné úrovni.

Jan Pokorný, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme