Bezpečnostní opatření nelze zvýšit, říká po střelbě ředitel vinohradské nemocnice

Čtyřiasedmdesátiletý pacient v pražské nemocnici Královské Vinohrady postřelil v noci dva lidi, kteří s ním leželi na pokoji. Jeden z postřelených je v kritickém stavu, druhý ve stabilizovaném. Ředitel nemocnice Robert Grill Radiožurnálu řekl, že zvýšit bezpečnostní opatření už nelze. Útočník byl zadržen a obviněn z pokusu o vraždu, informovala policie na twitteru.

Praha (Aktualizováno: 16:24 9. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel nemocnice Radiožurnálu řekl, že za poslední desítky let jde o první případ střelby v nemocnici Královské Vinohrady. Zvýšit bezpečností opatření podle něj nelze.

„Nemocnice musí být 24 hodin denně a 365 dní přístupná komukoli, kdo může být potenciálním pacientem. Zatím ta bezpečnostní opatření nejsou rozvinuta tak, abychom uměli eliminovat třeba vnos zbraní nebo výbušnin,“ upozornil Robert Grill.

„Areál tak velké nemocnice pavilonového typu, jako jsou Vinohrady, nelze úplně bezpečně utěsnit,“ dodal Grill.

Ve vinohradské nemocnici střílel ozbrojený pacient. Zpacifikovaly ho zdravotní sestry

Číst článek

Ke střelbě se vyjádřil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Noční událost ve vinohradské nemocnici mě velice mrzí. Děkuji sestrám za jejich pohotovou reakci a neskutečný projev statečnosti. Smekám před vámi! Doufám, že se stav zraněných pacientů brzy zlepší!,“ uvedl ministr na twitteru.

Zásah sester

Ke střelbě došlo v pátek po jedenácté hodině večer. Ozbrojený pacient postřelil na hematologické klinice dva hospitalizované muže. Útočníka následně odzbrojily zdravotní sestry. „Sestry byly velmi statečné,“ řekla mluvčí nemocnice.

„Na místo okamžitě přiběhly zdravotní sestry, které tohoto pacienta odzbrojily a zahájily resuscitaci,“ řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Na místo dorazili kriminalisté z krajské výjezdové skupiny a také policisté z oddělení vražd. Do nemocnice v noci přijela také speciální pořádková jednotka a pražský policejní ředitel.

V sobotu po 16.00 informovala policie, že střelce obvinila z pokusu o vraždu a navrhnou, aby byl vzat do vazby.

Kromě incidentu ve vinohradské nemocnici se v noci na sobotu v Praze střílelo také ve Vršovicích. Muž tam po hádce s ženou na ulici střílel z brokovnice.

Případy vážného napadení ostatních pacientů nebo personálu nemocnic jsou v Česku spíše ojedinělé, měly už ale i tragické následky.

Muž po hádce v pražských Vršovicích střílel z brokovnice, zranění jsou tři lidé

Číst článek

V lednu 2010 dokonce šestatřicetiletý muž, hospitalizovaný na psychiatrické klinice v Praze na Karlově kvůli maniodepresivnímu stavu, zkopal a usmrtil jiného pacienta. Soud mu později nařídil ochrannou ústavní léčbu.

Použití paralyzérem

Úmrtím, v tomto případě útočníka, skončil v listopadu 2015 také případ, kdy ve Fakultní nemocnici v Olomouci psychicky nemocný muž surově napadl sanitáře. Zemřel poté, co jej zpacifikovali policisté s použitím paralyzéru.

České nemocnice v minulosti zažily také případy střelby, vesměs ovšem bez vážnějších následků. V září 2005 agresivní muž zaútočil v táborské nemocnici na přivolané policisty. Z opasku jednomu vytrhl služební zbraň a šestkrát z ní vystřelil. Nikdo nebyl zraněn.

Bez zranění skončily i dva další případy z roku 2014, ve kterých hrála roli střelná zbraň. Nejprve v červnu střílel pacient ostravské fakultní nemocnice, který zbraň sebral pracovníkovi ochranky, podruhé pak v září jen vyhrožoval se zbraní v ruce opilý muž v pražské střešovické nemocnici.

sol, sir, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme