Motolská nemocnice uzavře část urgentního příjmu. Zdravotník se nakazil spalničkami

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane 15 dní uzavřená. Důvodem je nutná izolace zaměstnanců po kontaktu se spalničkami. Informovali o tom v pátek zástupci ministerstva zdravotnictví a nemocnice.

Praha (Aktualizováno: 18:07 20. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Motol | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Ve Fakultní nemocnici Motol se nám bohužel vyskytl případ u jednoho ze zaměstnanců v rámci urgentního příjmu, což nám poměrně komplikuje situaci," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z ANO.

Blížili jsme se eliminaci spalniček, potom se ale začalo vykládat, že je očkování nebezpečné, říká lékařka

Číst článek

Nakaženým je zdravotník. Celkem 31 zaměstnanců urgentního příjmu také zůstane příštích 15 dní v karanténě.

Nemocnice Motol, která je největším zdravotnickým zařízením v Česku, proto do 4. května uzavírá část urgentního příjmu kvůli infekci spalniček. Omezení platí pro lůžkovou část, tedy pro 18 lůžek. Opatření se netýká dětského urgentního příjmu. Nadále také bude přijímat nejzávažnější případy, tedy pacienty s traumatem, polytraumatem, infarktem nebo mrtvicí. 

„Zůstane fungovat ambulantní část. Jsme schopni se postarat o lidi, kteří budou mít náhlou potřebu a jejich příbuzní je přivezou do Motola. Chtěl bych ale požádat Pražany, aby se pokud možno do 4. května prioritně orientovali na Bulovku, Vinohrady nebo ostatní pražské nemocnice," upřesnil ředitele motolské nemocnice a exministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka z ČSSD.

Podle náměstka pro zdravotní péči Romana Prymuly je opatření v souladu s hygienickými předpisy. „U všech osob byly zjištěny hodnoty protilátek, bylo zjištěno, že jsou negativní," řekl. Kdyby byl test na protilátky pozitivní, znamenalo by to, že lidé jsou před nákazou chráněni a mohou dále pracovat.

Záchranka bude vozit lidi jinam

Záchranná zdravotnická služba ale musí kvůli tomuto opatření vozit v následujících dnech lidi do jiných pražských nemocnic. 

Opatření se také nepřímo dotkne i Středočeského kraje, z něhož nyní záchranáři část pacientů vozí i do pražských nemocnic. Nyní budou muset volit středočeská zdravotnická zařízení.

Spalničky se navíc dotkly i lidí z pražské záchranné služby. Podle jejího ředitele Petra Koloucha je nyní kvůli kontaktu s nemocí izolováno 18 pracovníků. Záchranná služba nyní spolupracuje se soukromými dopravci, dostupnost přednemocniční péče v Praze podle Koloucha nebude omezena.

Uvedl také, že v případě komplikací, například nárůstu počtu neschopenek, se záchranáři obrátí o pomoc na armádu. „S ní již proběhlo jednání a příští týden budeme podle čísel vyhodnocovat i tyto varianty," řekl.

V Česku je nyní již 88 případů nakažení spalničkami, z toho 59 připadá na Prahu. V poslední době se objevují plošné epidemie, přitom v roce 2016 byly v celém Česku jen jednotky případů spalniček.

Očkování proti spalničkám je povinné

Očkování proti spalničkám je součástí povinné vakcíny. Běžně se děti proti této nemoci očkují od 15. měsíce věku. Je to součást takzvané MMR vakcíny, která v sobě kromě vakcíny proti spalničkám obsahuje také protilátky proti příušnicím a zarděnkám. Imunita vzniklá vakcínou může po 30 až 40 letech postupně slábnout.

Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé je považují za nebezpečné. Část rodičům se přiklání k pozdějšímu očkování. Těm, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Neočkované děti nepřijímají školky a školy v přírodě.

Situací se zabývaly i soudy, několik kauz čeká i na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Od roku 1980 nebylo v Česku zaznamenáno na tuto nemoc úmrtí.

Spalničky se šíří i vzduchem

Virus spalniček se šíří vzduchem nebo přímým kontaktem s nemocným. Ten je infekční čtyři dny před prvními příznaky a může ještě další čtyři dny po objevení vyrážky nakazit okolí.

Ve vzduchu virus zůstává ještě dvě až tři hodiny po ochodu nemocného. Některé studie tvrdí, že jeden nemocný může nakazit až dalších 18 lidí.

Nemoc začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho i končetiny.

Janetta Roubková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme