Bulovka připraví stavbu a opravy za 4,5 miliardy korun, řekl Babiš. Peníze chce z evropských fondů

Nemocnice Na Bulovce připravila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) projekt na stavbu nového pavilonu a opravy stávajících za 4,5 miliardy korun. Posunula se podle něj i jednání s Prahou, která vlastní část budov a pozemky v areálu. Novinářům to řekl na středečním otevření porodních apartmánů nemocnice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„V projektu je rekonstrukce Bulovky a nový pavilon, kam se přestěhuje urgentní příjem, chirurgie, operační obory, ORL,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Podle ředitele nemocnice Jana Kvačka jde o pozemky v horní části areálu, kde stojí státní budovy ze 70. a 80. let. „Vypadá to, že jsme se dostali v jednáních s Prahou k průlomu. Na stole existuje kompromis, který by umožnil rozvoj nemocnice,“ dodal.

Očekává dohodu v horizontu jednotek měsíců. Vůle magistrátu je podle něj i zrekonstruovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod.

‚Muselo jim být jasné, že nebude na platy.‘ Koronavir dopadl na rozpočty nemocnic i odměny zdravotníkům

Číst článek

Cenu nového objektu odhaduje Kvaček na 3,5 miliardy korun, kromě přesunutých oddělení by tam vznikly i nové operační sály.

„Pokud by v letošním roce došlo ke směně a stát by garantoval, že peníze přijdou, tak můžeme začít dělat projektovou dokumentaci během příštího roku a v roce 2023 bychom mohli začít reálně stavět,“ řekl. Další asi miliardu by nemocnice investovala do opravy novějších budov, které jsou státní.

Více peněz z EU

V minulosti byly na stole obě varianty, jak převod provozu nemocnice na Prahu, tak objektů na stát. Zvažovala se také stavba nové nemocnice v Letňanech.

Celý areál by potřeboval podle vedení nemocnice opravy nebo dostavby za zhruba 6,5 miliardy korun. Jen městské budovy vyžadují téměř tři miliardy. Podle Kvačka by se ale díky novému projektu mohly postupně opustit a nechat k využití městu.

Podle ředitele nemocnice požaduje magistrát asi 100 milionů korun za pozemky, které by rozvoj nemocnice umožnily. Vyjádření Prahy zjišťujeme. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových připravuje jejich vlastní ocenění.

Peníze na stavbu nového objektu chce Babiš získat z evropských fondů, podle něj je osm miliard vyhrazených pro zdravotnictví málo. „Musíme přesvědčit Evropskou komisi, aby nám dala pro zdravotnictví podstatně víc peněz,“ uvedl.

Ministr zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) připomněl, že nemocnice má největší příjem pacientů od zdravotnické záchranné služby mezi všemi pražskými, kromě Pražanů do ní směřují i lidé z části Středočeského kraje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme