Ostře sledovaná kontrola Bulovky. ‚Zjištění ukazují na cílenou manipulaci zakázek,‘ říká ministr Vojtěch

  • Nemocnice Na Bulovce pořídila v letech 2016 a 2017 bez soutěže léky za 792 milionů korun. Vyplývá to z kontroly ministerstva zdravotnictví, jejíž závěry má server iROZHLAS.cz k dispozici.
  • Podle dokumentu nemocnice pochybila i v nákupu zdravotnických pomůcek – jen společnost Germeditec získala bez tendru zakázky na dodávku ortopedických implantátů za bezmála 14 milionů korun.
  • Firmu přitom vlastní syn lékaře a někdejšího kandidáta do Senátu za TOP 09 Pavla Dungla. Ten v nemocnici působí jako přednosta ortopedické kliniky.
  • Prověrka také upozorňuje na kontrakty První chráněné dílny stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka. „Zjištění ukazují na cílenou manipulaci zakázek,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Resort kvůli situaci na Bulovce podal trestní oznámení.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce nakoupila v letech 2016 a 2017 bez soutěže léky za 792 milionů korun

Nemocnice Na Bulovce nakoupila v letech 2016 a 2017 bez soutěže léky za 792 milionů korun | Zdroj: Profimedia

„Z veřejně dostupných zdrojů bylo zjištěno personální a obchodní propojení některých dodavatelů/smluvních partnerů a zaměstnanců Nemocnice Na Bulovce,“ píše se v protokolu o kontrole ohledně společnosti Germeditec, za kterou stojí právník Tomáš Dungl.

Exředitelka Bulovky Andrea Vrbovská je venku z vazby, potvrdilo vrchní státní zastupitelství

Číst článek

Jde přitom o syna ortopeda Pavla Dungla. Dvojice společně figuruje i v čele soukromé kliniky ORTO–REHA, která si od nemocnice pronajímá část lůžek. Nemocnice tak v případě nákupu ortopedických implantátů v objemu celkem 13,8 milionu korun podle kontrolorů „zcela opomenula princip hospodárnosti“. Porušila navíc zákon o veřejných zakázkách, když Dunglovu firmu vybrala bez soutěže.

„Nemocnice Na Bulovce tak zrušila soutěžní prostředí, neboť bez zákonného důvodu omezila okruh možných dodavatelů, přičemž diskriminovala všechny ostatní dodavatele na trhu, kteří byli schopni plnit poptávané dodávky,“ stojí dále v prověrce.

Lékař Pavel Dungl možný střet zájmů odmítl komentovat. „Nechci se k tomuto vůbec vyjadřovat,“ odpověděl serveru iROZHLAS.cz. Tomáš Dungl na dotaz zaslaný mailem dosud nereagoval.

Dodávka léků bez soutěže

Z kontroly ministerstva zdravotnictví také vyplývá, že nemocnice v letech 2016 a 2017 nakoupila bez soutěže léky za 792 milionů korun. Podle dokumentu šlo o objednávky u pětice společností. Nejvíce jich ovšem Bulovka - aniž by vypsala výběrové řízením - pořídila od společnosti Gilead Sciences, a to v objemu 390 milionů korun.

Vedle toho nemocnice loni nakoupila léky v objemu 38,7 milionu korun na základě neplatných smluv. Objednávky totiž podle kontrolorů zveřejnila v registru smluv v neúplném znění, u objednávek více léků chyběla informace o jednotkové ceně.

Resort kvůli hospodaření Bulovky tak podal trestní oznámení. „Kontrola odhalila skutečně závazná zjištění. Ukázala, že nemocnice realizovala zakázky téměř za 800 milionů korun zcela bez soutěže. To je opravdu alarmující,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Všechny nálezy jdou podle něho za bývalým managementem. Nyní je tam nové vedení a jeho úkolem je dát všechny tyto věci do pořádku,“ doplnil šéf resortu.

Kontrolu hospodaření Nemocnice Na Bulovce nařídil ministr Vojtěch zkraje roku, a to krátce poté, co odvolal někdejší ředitelku Andreu Vrbovskou. Ta je nyní stíhaná v úplatkářské kauze kolem zdravotnických zakázek.

Andrea Vrbovská a Tomáš Horáček společně míří na inauguraci Miloše Zemana. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ústřední postavou aféry je ovšem podle policistů severočeský podnikatel Tomáš Horáček, který zůstává nadále ve vazbě. Jen od Nemocnice Na Bulovce si jeho První chráněné dílna přišla od roku 2016 na celkem 25 zakázek v hodnotě přes 54 milionů korun, jak už dříve upozornil server iROZHLAS.cz.

Byznys s postižením

První chráněná dílna pro nemocnici zajišťovala třeba ostrahu objektů, obnovu sanitních vozidel, dodávky ultrazvuků či monitorů, ale i tonerů do kopírek a tiskáren, obnovu přístrojového vybavení nebo vybudování automatického vjezdového systému.

V případě daných zakázek přitom kontroloři konstatují, že nemocnice během veřejných tendrů obdržela jen jednu nabídku, a to právě od Horáčkovy firmy. Ta byla ovšem pouze zprostředkovatelem.

Někdo má vyšší kartu, varovala Vrbovská lobbistu Horáčka. ‚Tendr zmanipuloval za jejími zády,‘ píše policie

Číst článek

„První chráněná dílna tak realizaci zakázek zcela přenechávala subdodavatelům či poddodavatelům. Nemocnice Na Bulovce tak ve výsledku za veřejné zakázky platila vyšší ceny, než jaké by vzešly z rovnocenné soutěže,“ uvádí protokol.

Na zakázku na bezpečnostní služby navíc nemocnice neměla jeden čas ani uzavřenou smlouvu. „Odebírala služby od společnosti První chráněná dílna (reálně zajišťované Centr Group) ve výši cca 4 000 000 korun po dobu od 3. 2. 2015 do 24. 6. 2015 bez písemného smluvního vztahu, a tedy bez zajištění ochrany veřejných prostředků proti rizikům,“ píše se v dokumentu.

Nemocnice posléze celou věc řešila až po více než čtyřech měsících, a to zpětnou účinností smlouvy. „Jednalo se o nestandardní a u státní příspěvkové organizace vysoce rizikové jednání,“ doplnili kontroloři.

Podle ministra Vojtěcha zjištění ukazují na cílenou manipulaci zakázek. „Kdy většinu z nich získala společnost První chráněná dílna. Máme tudíž vážné podezření, že zde docházelo k domluvě uchazečů,“ doplnil.

Prověrka nemocnic kvůli Horáčkovi

Ministr Vojtěch současně kvůli Bulovce před časem nařídil nemocnicím prověřit všechny smlouvy, které uzavřely s některou ze společností spojenou se stíhaným podnikatelem Horáčkem. Z prověrky vyplynulo, že kontrakty má s celkem deseti firmami uzavřeno hned 25 nemocnic.

„To je samozřejmě znepokojující. Požádali jsme proto nemocnice, aby do 30. listopadu všechny tyto smlouvy zhodnotily, zda jsou výhodné, zda tam proběhla řádná soutěž, a pokud ne, tak aby je přesoutěžily,“ popsal šéf resortu Vojtěch. Prověřit mají dané nemocnice i všechny smlouvy uzavřené před rokem 2010. Pokud by mohly dnes dostat na trhu lepší cenu, mají zakázky přesoutěžit.

Resort zároveň ve spolupráci s ministerstvem financí posílá vzhledem k situaci na Bulovce do daných nemocnic kontrolu. „Domluvili jsme se s ministerstvem financí na společné kontrolní akci, v rámci které budou tyto rizikové smluvní vztahy důkladně prověřeny,“ dodal Vojtěch.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme