Nemocnice Na Bulovce má nového ředitele. Odvolanou Vrbovskou vystřídá František Novák

Novým ředitelem pražské Nemocnice Na Bulovce bude od 1. května František Novák. Dosud působil jako její provozně-technický náměstek a po odvolání ředitelky Andrey Vrbovské byl pověřený vedením nemocnice. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) tehdejší ředitelku odvolal koncem ledna, důvodem byla závažná zjištění, která se jí týkala. Naznačil, že mohla být pod vlivem lobbistických skupin.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce | Foto: Nemocnice Na Bulovce

„Od nového ředitele očekávám maximální součinnost s ministerstvem na veřejnosprávní kontrole, která v nemocnici od konce března probíhá, a také provedení auditu současných dodavatelských smluv,“ řekl k Novákově jmenování ministr.

Novák by podle něj měl nastavit transparentní systém řízení nemocnice, zadávání veřejných zakázek a připravit návrh na stabilizaci hospodaření a její další rozvoj. „Budu vyžadovat průběžné informace o stavu těchto úkolů a aktuální situaci v nemocnici,“ dodal ministr. Ještě ve středu přitom nevylučoval vypsání nového výběrového řízení kvůli jeho nejednoznačnému výsledku.

Novák vystudoval Vysoké učení technické v Brně, následně několik let pracoval jako projektový manažer. V Nemocnici Na Bulovce působí od roku 2012. Vrbovská byla ředitelkou od roku 2013.

Dvě změny ve vedení

Ministr ve středu při návštěvě vlády v Ostravě řekl, že na místo ředitele Nemocnice Na Bulovce možná vypíše nové výběrové řízení.

„Proběhlo výběrové řízení, kde ty výsledky bohužel jsou mnohem méně jednoznačné. Tam se řada členů výběrové komise zdržela hlasování, protože zkrátka řekli, že nejsou schopni z těch kandidátů vybrat někoho natolik kvalitního, aby mohl být jmenován do čela nemocnice, takže tam to ještě zvažuji,“ řekl ve středu Vojtěch.

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava bude Evžen Machytka, dosud pověřený vedením

Číst článek

Po uvedení do funkce loni v prosinci novinářům ministr řekl, že vedle změn ve svém úřadu bude zvažovat i změny v přímo řízených organizacích. Některé podle něj nemají dobré výsledky. Od jeho nástupu skončil ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta, který čelil kritice zejména lékařů a lékárníků kvůli zavádění elektronických receptů, a ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová, podle ministerstva kontroly ukázaly pochybení.

Ministr odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka (ČSSD), který svůj konec v čele nemocnice spojoval s politikou. Byl totiž ve sporu s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ve středu ministr jmenoval jeho nástupce Evžena Machytku.

Už v lednu skončili také dva ze tří odborných náměstků ministra, nově má obě jejich sekce vést jeden, kterého ministerstvo hledá. Vládní opozice jeho kroky kritizuje, vláda v demisi by je podle ní dělat neměla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme