Soud po policejní razii uvalil vazbu na podnikatele Horáčka a exšéfku Bulovky Vrbovskou

Obvodní soud pro Prahu 5 uvalil vazbu na dva obviněné v kauze údajně zmanipulovaných nemocničních zakázek. Podle České televize jde o podnikatele Tomáše Horáčka a exředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček a odvolaná ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská na snímku z roku 2016. | Foto: koláž Český rozhlas, Ondřej Golis | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Mohu potvrdit, že soud vyhověl návrhu státního zástupce a oba obviněné vzal do vazby. U těchto dvou fyzických obviněných osob bude nadále probíhat trestní stíhání vazebně,“ řekla pro Radiožurnál pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Krizová manažerka, velký vliv lobbistů, kontakty na Hrad. Podívejte se, jak se mluvilo o exředitelce Bulovky

Číst článek

„V případě obviněného se jednalo o koluzní a předstižnou vazbu. To znamená, že by mohl ovlivňovat svědky nebo že by mohl pokračovat v trestné činnosti,“ uvedl pro iROZHLAS.cz státní zástupce Zdeněk Matula.

A v případě obviněné se jedná o ten koluzní důvod, to znamená, že by mohla ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky,“ doplnil.

Obvinění byli převezeni do vazební věznice na Pankráci. V případu je obviněno celkem devět lidí a dvě firmy. Severočeského podnikatele Tomáše Horáčka kriminalisté považují za ústřední postavu rozsáhlé kauzy, kvůli které ve čtvrtek proběhly na řadě míst v Česku policejní razie.

Kde také úřadovala národní protimafiánská centrála

  • Nemocnice Na Bulovce
  • Nemocnice Na Františku
  • 39 domovů důchodců a další sociální zařízení v Praze a Středočeském kraji
  • Dům Andrey Vrbovské
  • Sídlo firmy HTS Corporate group
  • Kancelář firmy Veřejné zakázky s. r. o.
  • Kancelář advokáta Radka Jurčíka
  • Kancelář zdravotnické firmy B. Braun

„Pokud jde o čtvrteční obvinění, tak k tomu nevypovídal. K tomu dnešnímu (sobotnímu), které se týká zakázky na úklid na Bulovce, učinil krátké prohlášení s tím, že od nikoho žádný úplatek nedostal, ani mu žádný úplatek neslíbil,“ řekl pro Českou televizi jeden z Horáčkových advokátů Jiří Teryngel.

„Do usnesení jsem si podal stížnost, poněvadž gros důkazů je zachyceno v odposleších a v dokumentech. Svědecké výpovědi tu nebudou zásadní,“ dodal.

Jak již dříve informoval server iROZHLAS.cz, v případu figuruje i ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák, který se podle policie podílel na manipulacích se zakázkou na stravování.

Policisté také v sobotu podle Teryngela propustili zadrženého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka. Redakce se Nováka snažila během dne kontaktovat, telefon ale nebral.

Kde policisté zasahovali?

Policisté se zajímali o desítky míst v Praze, Brně a středních Čechách. Ve čtvrtek zasahovali například v Nemocnici Na Bulovce a Nemocnici Na Františku. Byli také v bezmála čtyřech desítkách domovů důchodců a dalších sociálních zařízeních.

Sháněl černé duše pro ČSSD a pomáhal hnutí ANO. Kdo je podnikatel Tomáš Horáček?

Číst článek

Detektivové dorazili také do sídla zdravotnické společnosti B. Braun Medical, investiční skupiny HTS Corporate Group nebo kanceláře firmy Veřejné zakázky, s. r. o.

A prohledávali i dům exšéfky Bulovky Andrey Vrbovské a domovní prohlídku provedli podle iDNES.cz také u sestry hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové z ANO.

Policisté pak podle České advokátní komory zasahovali v několika advokátních kancelářích v Praze a Brně. Mluvčí instituce Iva Chaloupková ale nechtěla být konkrétnější. „Šlo o dvě, o tři, o čtyři maximálně,“ uvedla Chalouková s tím, že informace pochází ještě ze čtvrtečního dne.

Policisté podle informací serveru iROZHLAS.cz přišli mimo jiné do pražské kanceláře Kruták Partners, v Brně pak probíhaly prohlídky v advokátní kanceláři Radka Jurčíka.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme