Policejní zásah ve zdravotnictví: kriminalisté se zajímají o zakázky v 39 sociálních zařízení

  • Kromě Nemocnice Na Bulovce či Na Františku se detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zajímají o desítky míst v Praze a ve středních Čechách.
  • Povolení k domovním prohlídkám zmiňuje 39 domovů pro seniory a další sociální zařízení, zjistil server iROZHLAS.cz.
  • Zajímají se o veřejné zakázky například na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních automobilů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) spustila rozsáhlý zásah na několika místech v Česku. Prohlídky probíhají i ve zdravotnických zařízeních, a to například v Nemocnici Na Bulovce. | Foto: Michaela Danelová, Petra Holinková, Marián Vojtek | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozsáhlý zásah spustila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve čtvrtek. Detektivové se v rámci akce objevili na mnoha místech v Praze nebo Brně.

A jak zjistil server iROZHLAS.cz, zajímají se o zhruba čtyři desítky sociálních zařízení v Praze a Středočeském kraji. Tam se zaměřují na veřejné zakázky, které vyhrály firmy kolem podnikatele Tomáše Horáčka.

„V této věci je vedeno trestní řízení pro podezření ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, a to v souvislosti s nastaveným systémem zvýhodňování preferovaných dodavatelů při zadávacích řízeních zadavatelů,“ stojí v soudním protokolu, s jehož obsahem se server iROZHLAS.cz seznámil.

Seznam veřejných zakázek

Dokument dále zmiňuje 39 takzvaných zadavatelů, konkrétně poskytovatelů sociálních služeb pod hlavním městem Praha nebo příspěvkových organizací Středočeského kraje.

Razie v nemocnicích. Policie za ústřední postavu považuje ‚velrybáře‘, žádal podle ní úplatek 4,5 milionu

Číst článek

„V několika námi zřizovaných zařízeních (ve čtvrtek dopoledne) zasahovala policie. Žádný statutární zástupce těchto organizací nebyl podle našich informací obviněn. Zástupci organizací jsou procesně v pozici svědků a jsou vázáni mlčenlivostí,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Nová Slunečnice

Jak zjistil server iROZHLAS.cz, detektivové se objevili například v Domově pro seniory Nová Slunečnice v pražských Bohnicích.

„Jsem vázán mlčenlivostí a nemůžu se podrobněji vyjadřovat. Ale stejně jako u mnoha kolegů po celé Praze, a předpokládám, že i jinde, tady také byla policie,“ potvrdil ředitel domova Martin Benda. „Zajímali se o veřejné zakázky,“ doplnil ještě.

Do domova seniorů dorazili dva detektivové ve čtvrtek. Podle Bendy si vyžádali seznamy veřejných zakázek a zdrželi se zhruba hodinu.

Podle soudního protokolu se v domově Nová Slunečnice zajímala policie o veřejnou zakázku na recepční služby v objektu a také dodávku hygienických a čisticích prostředků. Vyhrály je firmy První chráněná dílna a Tender Consortium, které jsou spojeny s podnikatelem Horáčkem.

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: Český rozhlas

Ředitel Benda na dotaz potvrdil, že firma První chráněná dílna vlastněná podnikatelem Tomášem Horáčkem, který se v rámci akce také dostal do hledáčku policie, pro jejich domov ostrahu dělala. „Byli dodavatel jako každý jiný. Nemám nic pozitivního, ani nic negativního. Něco vyhráli, něco prohráli. Standardní,“ popsal zkušenost s firmou ředitel.

,Nesmím o ničem mluvit‘

Policejní zásah potvrdila také Eva Kalhousová, ředitelka Domova pro seniory Elišky Purkyňové. „Nesmím o ničem mluvit, zakázali nám to a podepsala jsem to,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.

Policejní dokument v této souvislosti zmiňuje zakázku na „elektronický tísňový systém, kontrola opuštění budovy“, který za kupní cenu 7,8 milionu korun měla dodat Horáčkova První chráněná dílna. 

Ředitelka Domova pro seniory Kobylisy Zuzana Steinbauerová na dotaz, jestli u nich byla policie, uvedla, že to „není pravda“. Zdali je policie kontaktovala jiným způsobem, už nechtěla komentovat. „Nepřísluší mi se vyjadřovat. Máme zřizovatele a máme tiskového mluvčího,“ uvedla bez dalších podrobností.

Policejní razie. Detektivové zasahovali i u bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Vrbovské

Číst článek

Detektivové z NCOZ podobně zasahovali i v některých příspěvkových organizacích, které zřizuje Středočeský kraj.

„Mohu potvrdit, že se to týká i několika námi zřizovaných zařízení. Jejich ředitelé byli vyzváni k součinnosti a s vyšetřovateli plně spolupracují. Vydávají zástupcům policie veškeré materiály, které jsou vyžadovány. V této chvíli však nelze už s ohledem na průběh vyšetřování poskytnout konkrétnější informace,“ potvrdila serveru iROZHLAS.cz radní pro oblast sociálních věcí Aneta Heřmanová.

Středočeské hejtmanství na webových stránkách uvedlo, že policie zasahuje v devíti příspěvkových organizacích v sociální oblasti. „Vydala jsem pokyn řediteli krajského úřadu, aby v rámci svých kompetencí zajistil bezproblémový chod ve všech dotčených sociálních zařízeních tak, aby se vyšetřování policie nedotklo jejich klientů, a současně požádal všechny zúčastněné o maximální vstřícnost směrem k policii,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

RAZIE V PRAŽSKÝCH NEMOCNICÍCH

  • Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila ve čtvrtek rozsáhlý zásah na několika místech v Česku. Prohlídky probíhaly ve zdravotnických zařízeních, například v Nemocnici Na Bulovce, kde kriminalisté zadrželi jejího ředitele Františka Nováka, nebo v Nemocnici Na Františku.
  • Zásah dále probíhal v kancelářském komplexu na Chodově, kde sídlí zdravotnická společnost B. Braun. Policisté rovněž zasahovali v Perucké ulici v Praze, kde sídlí společnost HTS Corporate Group, a v advokátních kancelářích v Brně a v Praze.
  • Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pro iROZHLAS uvedla, že doposud bylo zahájeno trestní stíhání „proti pěti fyzickým a jedné právnické osobě, a to pro zločin přijetí úplatku, pokusu o vydírání, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení“.
  • Kriminalisté zasahovali také v domě bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské. Manažerku odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v lednu. Důvodem byla „závažná zjištění“, která se jí týkala.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme