Razie v nemocnicích. Policie za ústřední postavu považuje ‚velrybáře‘, žádal podle ní úplatek 4,5 milionu

 • Ústřední postavou rozsáhlého policejního zásahu v pražských nemocnicích Na Františku a Na Bulovce je podnikatel Tomáš Horáček, známý jako „velrybář“, který na severu Čech sháněl fiktivní straníky pro ČSSD.
 • Předloni si podle policie v souvislosti se zakázkou na stravování pro Nemocnici Na Františku řekl o úplatek 4,5 milionu korun. Nakonec ho ale nedostal.
 • Schůzku s ředitelem české pobočky mezinárodní cateringové společnosti mu podle policie domluvila tehdejší šéfka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, která je do případu zapletena podobně jako její kolega z Nemocnice Na Františku Robert Zelenák.
 • Kriminalisté rozkrývají systém řízený Horáčkem, kdy jím řízené společnosti ovládaly zakázky zadávané domovy pro seniory a centry sociálních služeb ve Středočeském kraji.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: Český rozhlas

Horáček se předloni v červenci sešel v kavárně v pražském obchodním centru Nový Smíchov s V. S. (server iROZHLAS.cz jeho celé jméno zná), ředitelem české pobočky cateringové společnosti. Schůzku podle policie domluvila šéfka Bulovky Andrea Vrbovská.

Téma setkání bylo jasné: zakázka Nemocnice Na Františku na stravování za 33 milionů korun, o niž se ucházela cateringová společnost manažera a další tři firmy. Ředitel V. S. podle kriminalistů dostal nabídku, že tendr jeho společnost může vyhrát. Ale nebude to zadarmo.  

Policejní razie. Detektivové zasahovali i u bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Vrbovské

Číst článek

Požadavek na úplatek

„Horáček vznesl požadavek na úplatek od cateringové společnosti ve výši 4,5 milionu korun, který měl být rozdělen mezi ředitele Nemocnice Na Františku a další osoby mající vliv na zadání zakázky a chod nemocnice,“ uvádí soudní protokol, s jehož obsahem se server iROZHLAS.cz seznámil.   

Horáček navíc podle kriminalistů na manažera cateringové firmy tlačil. „Úplatkem podmiňoval možnosti spolupráce s Nemocnicí Na Bulovce na dodávce stravování pro nemocnici od září 2017,“ uvádí dokument.

Když V. S. odmítl, reagoval podle policie Horáček výhrůžkou. „Vyzval jej (Horáček V. S.), aby si to ještě rozmyslel, protože v takovém případě měly být podmínky spolupráce omezené a jeho společnost měla mít zakázku pro Bulovku problém získat, neboť v případě zadávacího řízení by pro něj nebyl problém nechat nastavit kvalifikační podmínky tak, aby je společnost nebyla schopna splnit,“ uvádí soudní protokol.

Tomáš Horáček

 • severočeský podnikatel, o němž média psala jako o „velrybáři“, který společně s tehdejším „severočeským kmotrem“ ČSSD Petrem Bendou lovil fiktivní straníky soudy pravomocně potrestaly za pojistný podvod.
 • jeho a s ním spojené firmy od Nemocnice Na Bulovce pod vedením Andrey Vrbovské získávaly velké množství zakázek.
 • jen za poslední rok a půl podle Mf Dnes získala od Bulovky 25 zakázek za 65 milionů korun. Poslední z nich na dodávku ultrazvuku Vrbovská podepsala den před svým odvoláním.

Ještě ten samý den večer V. S. podle dokumentu Horáčkovi napsal, že nemá zájem. Tři dny poté ředitel Františku Zelenák rozhodl o zrušení zadávacího řízení.

Zakázka ale nakonec pokračovala, podle serveru Seznam Zprávy ji nakonec vyhrála společnost Eurest. Její tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň, údajně s pomocí ředitele Zelenáka a dalších manažerů nemocnice, nakonec připravil tendr za 44 milionů korun, který pak jeho společnost získala. Za to měl odevzdat úplatek pět milionů korun.    

‚Nevzpomínám si‘

Manažer se o inkriminovaném setkání a nabídce úplatku odmítl bavit. „Na schůzku si nevzpomínám a vůbec se k tomu nebudu vyjadřovat, nezlobte se. My jsme americká společnost, máme nějaké etické hodnoty a vždy se chováme podle zákona,“ řekl serveru iROZHLAS.cz. Horáčkův telefon je od čtvrtka, kdy začala policejní akce, nedostupný. Telefon má vypnutý i Vrbovská. Policie u ní doma ve čtvrtek zasahovala.

Razie v pražských nemocnicích

 • Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila ve čtvrtek rozsáhlý zásah na několika místech v Česku. Prohlídky probíhaly ve zdravotnických zařízeních, například v Nemocnici Na Bulovce, kde kriminalisté zadrželi jejího ředitele Františka Nováka, nebo v Nemocnici Na Františku.
 • Zásah dále probíhal v kancelářském komplexu na Chodově, kde sídlí zdravotnická společnost B. Braun. Policisté rovněž zasahovali v Perucké ulici v Praze, kde sídlí společnost HTS Corporate Group, a v advokátních kancelářích v Brně a v Praze.
 • Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pro iROZHLAS uvedla, že doposud bylo zahájeno trestní stíhání „proti pěti fyzickým a jedné právnické osobě, a to pro zločin přijetí úplatku, pokusu o vydírání, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení“.
 • Kriminalisté zasahují také v domě bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské. Manažerku odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v lednu. Důvodem byla „závažná zjištění“, která se jí týkala.

Nemocnice Na Františku případ odmítá komentovat. „Je na to uvaleno embargo. Dokud nebude hotovo vyšetřování, nebudeme poskytovat žádné informace. Tímto končím,“ řekl v pátek ráno mluvčí nemocnice Vladimír Juřina.

Policisté Horáčka, šéfa Nemocnice Na Františku Zelenáka a exředitelku Bulovky Vrbovskou podezírají z přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušení povinnosti při správě cizího majetku. Zatím však není jasné, jestli jsou mezi obviněnými.  

‚Organizuje a řídí trestnou činnost‘

Výše popsaný případ však není jediným, o který se kriminalisté zajímají. Horáčka soudní protokol označuje za hlavu klientelistické sítě, která ovládala zadávání zakázek sociálních zařízení pod správou Prahy a Středočeského kraje.

„Horáček celou trestnou činnost organizuje a řídí. On sám či jemu podřízené osoby jednají s řediteli zařízení a s nimi připravují a následně realizují zadávací řízení. V rámci takto nastaveného klientelistického systému jím ovládané společnosti samy diktují a určují, jaké dodávky či služby budou příslušným sociálním řízením poptány,“ popisuje policie.

Horáček a jeho lidé podle ní ovládali kompletní průběh zadávacích řízení: určovali si výchozí podmínky, u menších tendrů dokonce rozhodovali o tom, koho mají domovy důchodců a sociální péče oslovit. Firmy pak mezi sebou podle policie měly dohody, jak budou jejich nabídky vypadat. Dostaly navíc možnost zasahovat do průběhu zadávacích řízení. Kriminalisté vypočítávají pět takto údajně zmanipulovaných tendrů.

V souvislosti se zakázkami od čtvrtka probíhají prohlídky také v několika advokátních kancelářích. „Šlo o dvě, o tři, o čtyři maximálně,“ uvedla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Detektivové dorazili do pražské kanceláře Kruták Partners, v Brně pak probíhaly prohlídky v advokátní kanceláři Radka Jurčíka, který administroval zakázky pro sociální zařízení spadající pod Prahu a Středočeský kraj.

Policisté obsadili několik míst v Praze. Zadrželi ředitele Nemocnice Na Bulovce

Číst článek

Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila akci v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku ve čtvrtek ráno. Detektivové dorazili také do sídla zdravotnické společnosti B Braun Medical či investiční skupiny HTS Corporate Group, pod níž spadají firmy spojené s Horáčkem. Prohlídky probíhaly i v domě exředitelky Bulovky Vrbovské na Kladensku.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že doposud bylo zahájeno trestní stíhání „proti pěti fyzickým a jedné právnické osobě, a to pro zločin přijetí úplatku, pokusu o vydírání, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení“.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme