Podmínka a milionový postih. Soud v kauze Homolka schválil podnikateli Janigovi dohodu o trestu

Podnikatel Ladislav Janiga se dohodl se státním zástupcem na milionovém peněžitém trestu a podmínce v délce 1,5 roku za to, že podplácel bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Dohodu ve středu pravomocně schválil soud, a uzavřel tak třetí větev korupční kauzy nemocnice.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Ladislav Janiga (vlevo), který je oficiálně těžce nemocný a nemůže se zpovídat z úplatkářství v kauze Nemocnice Na Homolce.

Janigovi obhájci ještě v lednu tvrdili, že se klient není schopen účastnit hlavního líčení. Podle všeho simuloval | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Součástí Janigova trestu je i 1,5 roku zákazu působení ve vedení firem. Podnikatel dlouhodobě žádal o zastavení stíhání s ohledem na svůj zdravotní stav, podle soudu ale simuloval.

„Trest považujeme za zákonný. Sice za mírný, ale nikoliv nepřiměřeně,“ uvedl k podmínkám schválené dohody předseda senátu pražského městského soudu Lukáš Slavík. Nemocnici odkázal s nárokem na náhradu škody do občanskoprávního řízení.

Dohoda uznala Janigu vinného podplácením, nikoliv i tím, že by Dbalému pomáhal k porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle textu dohody nebylo Janigovým cílem způsobení škody nemocnici, ale zajištění prospěchu jeho firmě.

Janigova firma Janiga Labs získala krátce před Dbalého nástupem na místo ředitele nemocnice zakázku na správu a vývoj aplikací. Dbalý pak podle obžaloby požádal Janigu o pravidelné poskytování úplatků za to, že nemocnice uzavřenou smlouvu nevypoví.

V zimním období se oteplování projevuje nejvíc. Čekají nás další teplé zimy, míní meteoroložka

Číst článek

Janiga následně měsíčně předával Dbalému a svému známému, primáři neurochirurgie Františku Tovaryšovi, každému 50 000 korun, a to od podzimu 2006 až do ledna 2010. Celková výše odevzdaných úplatků činila zhruba 4,3 milionu korun.

Soudní řízení

Janiga zůstal v aktuální části kauzy posledním obžalovaným. Původně obžaloba mířila i na Dbalého a jeho náměstka Michala Toběrného. Jejich stíhání ale soud už dříve zastavil jako neúčelné, protože si po předchozích odsouzeních odpykávají desetileté, respektive šestileté vězení.

Primář Tovaryš již v procesu nefiguruje kvůli duševní chorobě. Se zbývajícím obžalovaným Janem Valtrem, který bývá označovaný za spojku lobbisty Iva Rittiga, uzavřel státní zástupce již dříve rovněž dohodu: muž se přiznal k podplácení a souhlasil s dvoumilionovým peněžitým trestem, čtyřletým zákazem činnosti ve vedení firem a s povinností nahradit škodu.

Janigovi obhájci ještě v lednu tvrdili, že se klient není schopen účastnit hlavního líčení. Podle soudu, který muže nechal sledovat a odposlouchávat, ale Janiga potíže jen simuloval a vzhledem ke své vysoké inteligenci dokázal od roku 2016 klamat i erudované znalce. Dnes podnikatel k uzavření dohody o vině a trestu na dotaz soudu uvedl, že mu nový lékař změnil medikaci, po které se mu zdraví zlepšilo.

Janiga je u pražského městského soudu obžalovaný ještě v jiné, daňové kauze. V ní původně dosáhl zastavení stíhání s odkazem na svůj zdravotní stav, po sledování nařízeném soudcem Slavíkem v případu Nemocnice Na Homolce se ale situace změnila. „Pokud vím, tak je tam v tuto chvíli nařízení o povolení obnovy řízení,“ řekl dnes ČTK státní zástupce Zdeněk Matula.

Soul upozornil, že KLDR na východním pobřeží znovu testovala své řízené střely

Číst článek

Matula už dříve shrnul výsledky soudního sledování tak, že Janiga pracuje, což svědčí o jeho schopnosti vykonávat duševní činnost. Muž na dálku například pomáhal upravovat softwarový systém strakonické nemocnice. Sám také jezdil hromadnou dopravou i autem, došel si bez hole na nákup.

Zatímco při hovorech s pracovníky soudu hovořil na pořízených záznamech pomalu a zmateně, se svými přáteli či pracovními kontakty komunikoval lehce, s přehledem a s humorem. Janigův právník se tyto nesrovnalosti snažil vysvětlit tím, že u klienta „se střídají období zcela jasné mysli a vzápětí její radikální degradace“. Soudce to tehdy označil za drzost.

mav, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme