Policie navrhla obžalovat v případu miliardové přestavby nemocnice v Náchodě dva lidi

Policie navrhla obžalovat dva lidi v souvislosti s miliardovou zakázkou na přestavbu krajské náchodské nemocnice. Informaci České televize potvrdil Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Jména však neuvedl.

Hradec Králové (Aktualizováno: 15:58 19. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavilon hematologie náchodské nemocnice projde rekonstrukcí. Snímek z roku 2011 | Foto: Jan Strouhal | Zdroj: Profimedia/MAFRA

„Dne 2. července nám byl předložen spisový materiál s návrhem na podání obžaloby na dvě fyzické osoby v rámci realizace veřejné zakázky týkající se oblastní nemocnice v Náchodě,“ uvedl Hochmann.

Podle informací ČTK jde o bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje a jednoho externího poradce pro investice.

Oba muže policie stíhá pro dva trestné činy ukončené ve stádiu pokusu. Jde o zneužití pravomoci úřední osoby a o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě. V případě prokázání viny hrozí oběma mužům, kteří již na úřadě nepracují, pět až 12 let vězení.

O miliardové přestavbě nemocnice v Náchodě, kterou šetří policie, rozhodne až nové vedení kraje

Číst článek

„V současné době se kolega se spisovým materiálem seznamuje a je reálný předpoklad, že do konce července stanoví další postup,“ sdělil Hochmann. Podle něho je ve hře několik variant, od podání obžaloby, přes vrácení věci k došetření až třeba k zastavení trestního stíhání.

Na hradeckém hejtmanství i dalších místech zasahovali detektivové předloni 22. a 23. září a zajistili tam 15 počítačů, desítku disků a další věci. Policisté zasahovali ještě před otvíráním obálek v tendru na přestavbu náchodské nemocnice. Kraj po policejním zásahu otevírání obálek opakovaně posunul a nové vedení kraje 15. prosince 2016 rozhodlo o zrušení třetího tendru. Kraji se stavební firmu podařilo vybrat až ve čtvrté soutěži.

Stavbu nemocnice kraj připravoval mnoho let. Podle původních plánů se mělo začít stavět již v roce 2012 a hotovo mělo být do poloviny roku 2015.

Přestavba nemocnice za 1,344 miliardy korun bez DPH je největším současným investičním projektem kraje. Stavba začala v dubnu a běží za plného provozu nemocnice. Hotovo by mělo být v polovině roku 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme