Nemocnice nakupovaly se slevou, pojišťovnám ale účtovaly plnou cenu. Těm to nevadilo

Pražské vrchní státní zastupitelství vyšetřuje Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Lék, za který pojišťovna zaplatí 10 tisíc korun, nakoupí nemocnice s poloviční slevou. Pojišťovně ale naúčtuje plnou cenu a rozdíl si ponechá. Státní zástupci chtějí vědět, proč si to VZP a ostatní pojišťovny nechají líbit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Fakultní nemocnice Vinohrady nakoupila defibrilátory po 225 tisících, od pojišťovny ale vyinkasovala plnou cenu, tedy 800 tisíc korun za přístroj. Celkově tak nemocnice dostala o 25 milionů korun více, než zaplatila. Tento příklad ukázala analýza ministerstva financí, kterou si nechalo zpracovat v letech 2009 až 2013.

Státní zastupitelství proto vyzvalo VZP v dopise, který jí poslalo v srpnu, aby vysvětlila, proč nepožaduje od nemocnic konkrétní faktury za nákup zboží, ze kterých by bylo jasné, kolik nemocnice opravdu zaplatily.

Na léky mají kvůli lepší kontrole přibýt kolky. Lékárníkům se to nelíbí

Číst článek

Státní zastupitelství navíc chce znát jména lidí z pojišťovny, kteří jsou za současnou praxi zodpovědní. „Žádám o uvedení osob, které nesou za Vaši pojišťovnu za uzavírání rámcových smluv se zdravotnickými zařízeními odpovědnost,“ napsal VZP podle MF Dnes, která na vyšetřování upozornila, státní zástupce Zdeněk Matula.

Na dotazy MF Dnes pojišťovna nereagovala. Ostatní zdravotní pojišťovny říkají, že podle zákona nemají jak hospodaření nemocnic kontrolovat.

Nemocnice na druhé straně své kroky hájí tím, že z takzvaných bonusů hradí ztrátové provozy. Podle ministerstva zdravotnictví je důležité, že peníze z bonusů ústavy řádně zdaní. Vrchní státní zastupitelství se teď obrátilo na 40 nemocnic a chce od nich vědět, na co konkrétně peníze používají.

Daniel Černý, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme