Nemocnice nakupují léky za desítky milionů bez soutěže, ukázal průzkum sdružení

Sedm zdravotnických zařízení nakoupilo od července 2016 léky a další materiál v hodnotě půl miliardy korun bez soutěže. Upozorňují na to sdružení EconLab a Oživení, která analyzovala data z registru smluv a věstníku veřejných zakázek. Pokud nemocnice dodavatele nesoutěží, může to podle nich vytvářet prostor pro korupci. Naopak zdravotnická zařízení se brání tím, že cena léků není na trhu stálá a mohou tak použít výjimku ze zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

"Nemocnice tvrdí, že u léků a zdravotnického materiálu je rozptyl cen v průběhu času takový, že dopředu nelze zjistit předpokládanou hodnotu zakázky," uvedl právník sdružení Oživení Marek Zelenka. Právě tím podle jeho slov nemocnice odůvodňují, proč používají výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek. Jinými slovy: proč mohou uzavřít více menších objednávek prakticky na stejné zboží.

"Navíc tímto způsobem by bylo možné obcházet zákon v souvislosti s nákupem takřka jakékoli komodity," doplnil Zelenka.

Obecně totiž platí, že veřejní zadavatelé jsou podle zákona povinni dodavatele objednávky vysoutěžit v otevřeném řízení, pokud je plnění konkrétní smlouvy vyšší než dva miliony korun bez DPH.

Podle zákona o zadávání veřejných zakázek není zadavatel povinen sčítat předpokládané hodnoty veřejných zakázek v případě, že jednotková cena dodávek je v průběhu účetního období proměnlivá a zadavatel pořizuje takové dodávky či služby opakovaně podle svých aktuálních potřeb.

Sdružení proto porovnávala údaje z registru smluv a věstníku veřejných zakázek. Ze zveřejněných smluv v registru nakonec vyplynulo, že zdravotnická zařízení sice odebírají od jednoho dodavatele zboží za více než dva miliony korun, konkrétního dodavatele ale v soutěži nevybírají. Uzavírají totiž několik objednávek na menší částky.

Klientelismus a korupci

"Mnohamilionové nákupy léků a zdravotnických potřeb bez soutěže přitom neprobíhají všude. Řádné rámcové smlouvy podle zákona často uzavírají například Fakultní nemocnice Brno nebo Motol, jiné nemocnice však za posledních deset let v soutěži nenakoupily jediný lék," podivil se analytik Jiří Skuhrovec ze spolku EconLab.

Nemocnice podle sdružení argumentují tím, že výjimka v zákoně o veřejných zakázkách stanoví, že pokud je cena konkrétního zboží proměnlivá, není třeba dodavatele soutěžit. Podle právníka Zelenky ale mohou zdravotnické organizace na základě zkušeností z minulých let uzavřít rámcové smlouvy.

Proč se Česko propadlo v korupčním žebříčku? Může za to reorganizace policie, kauza Rath i Babiš

Číst článek

Sdružení proto vyzvala ministerstvo pro místní rozvoj, které dohlíží na veřejné zakázky, i ministerstvo zdravotnictví, aby se k věci vyjádřila. Situací by se podle nich měl zabývat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby vyjasnil, jak má být výjimka v zákoně konkrétně aplikovaná.

V opačném případě se nemocnice vystavují riziku předražených nákupů a vytváří tak prostor pro klientelismus a korupci, tvrdí sdružení.

ČTK, hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme