‚Počítáme s náporem o víkendu.‘ Na Zlínsku jsou nemocnice téměř plné, problémy má i Vysočina

Nemocnice ve Zlínském kraji se nadále plní pacienty s koronavirem, podobně jsou na tom i zdravotnická zařízení na Vysočině. „Standardní lůžka jsou obsazená asi z 86 procent, například v jihlavské nemocnici jsou už úplně plná,“ řekl serveru iROZHLAS náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný. V jiných nemocnicích, kde hrozila krizová situace, počet hospitalizovaných s covidem za poslední týden vzrostl jen minimálně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Nemocnice (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve Zlínském kraji se nemocnice blíží ke zlomovému bodu. Aktuálně se tamní lékaři starají o 474 pacientů s koronavirem, celkově krajský zdravotnický systém zvládne asi 500 hospitalizovaných. Ještě před týdnem bylo v krajských zdravotnických zařízeních 438 pacientů, před čtrnácti dny 314.

„Kdybychom přijali dvacet pacientů, tak jsme zaplněni. Takový počet lidí ale přijmeme klidně během jednoho dne,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Nemocnice varuje před podvodnými zprávami o výsledcích testů na covid. ‚Stojí za nimi hackeři,‘ tvrdí

Číst článek

Jak svízelnou situaci řeší? „Musíme se domlouvat s ostatními kraji a snažíme se tam přesouvat naše hospitalizované. Víme, že přísun nových pacientů se hned tak nezastaví, čísla tady pořád rostou,“ popsal mluvčí.

„Na středu máme domluvených dokonce 25 převozů,“ dodal.

Zlínskému kraji se podle Havrlanta sice podařilo stabilizovat Uherskohradišťskou nemocnici, která na tom byla v kraji dlouhodobě nejhůře, černého Petra od ní ale převzala zlínská Nemocnice Tomáše Bati, která se aktuálně stará o 226 pozitivních pacientů.

Plná Jihlava

Kritická je také situace v kraji Vysočina, kde je celkově 416 hospitalizovaných pacientů s covidem. Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného ale jejich počet oproti minulému týdnu vzrostl jen minimálně.

„Standardní lůžka jsou obsazená asi z 86 procent, například v jihlavské nemocnici jsou už úplně plná. Intenzivní lůžka jsou obsazená asi z 81 procent, tam je zase na sto procentech havlíčkobrodská nemocnice,“ řekl Novotný. Kromě ubývajících lůžek vidí ale problém i v tom, že zdravotníkům, kteří jsou neustále v zápřahu, postupně docházejí síly.

OBRAZEM: Halu v Letňanech plní lůžka a zdravotnické vybavení. Záložní nemocnice bude připravena v neděli

Číst článek

Co se týče kapacity, mají podle něj nemocnice na Vysočině stále kam sáhnout. To je důležité i proto, že největší nápor Novotný teprve očekává. 

„Počítáme s náporem o víkendu, možná na začátku příštího týdne. Pak čekáme zhruba deset dní intenzivního náporu na zdravotnický systém,“ podotkl.

Krize zatím nepřišla

Kulminaci pacientů během příštího týdne očekává i Oblastní nemocnice Příbram. Ta patří společně s kolínskou nemocnicí k nejvíce zatíženým ve Středočeském kraji.

„Pokud půjde situace takhle dál, naše kapacita se naplní příští týden. Už se opravdu blížíme k hraně,“ řekl před týdnem redakci mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Martin Janota.

K naplnění kapacity ale nakonec nedošlo. Přesně před týdnem se v nemocnici starali o 71 nakažených, teď jich je „jen“ o deset více. Lékařům se totiž daří pacienty rychle posílat domů. 

„Většinou je to tak, že jsou pacienti dva až tři dny na nějaké oxygenoterapii, pak se jejich stav zlepší natolik, že se můžou přesunout do domácí péče,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Janota.

Podobně je na tom i nemocnice v Kolíně. Ta se podle jejího šéfa Petra Chudomela zatím drží na podobných číslech jako minulý týden, aktuálně se stará zhruba o 115 nakažených. To znamená, že je situace stále krizová, nemocnice ji však zatím dokáže zvládnout.

„Minimálně během posledních čtyř dnů je počet pacientů s koronavirem stabilní,“ řekl serveru iROZHLAS.cz ředitel nemocnice Petr Chudomel. Zatím tedy podle něj nehrozí, že by se počet hospitalizovaných přiblížil ke kritické hranici.

Přesto ve středočeských nemocnicích nenechávají nic náhodě a dál se připravují na větší nápor pacientů. Například v Příbrami jedno z oddělení vybaví dalšími šesti monitorovanými lůžky a další prostory mají zdravotníci připravené.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme