V Plzeňském kraji jsou ve stavu hromadného postižení osob všechny nemocnice

V Plzeňském kraji fungují v režimu hromadného postižení osob všechny nemocnice, tedy čtyři akutní krajské, státní Fakultní nemocnice v Plzni, soukromé v Plzni i městské zařízení v Sušici. Kraj o tom informoval ministerstvo zdravotnictví, řekla po pátečním jednání krajského krizového štábu Eva Mertlová.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Plzeňském kraji fungují v režimu hromadného postižení osob všechny nemocnice (ilustrační foto) | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Podle Mertlové je pro nemocnice stav hromadného postižení osob důležitý například tehdy, pokud by si někdo stěžoval, že nebyl ošetřen s běžným poraněním. „V našem kraji v tomto režimu pracují všechna zařízení a ministerstvo je o tom informováno,“ uvedla mluvčí.

Kraj už 21. února poslal dopis, že v režimu hromadného postižení osob poskytuje péči kvůli vyčerpání lůžkových i personálních kapacit a není možné poskytovat péči tak, jak ukládá zákon. Kraj, který dopis projednal na krizovém štábu 26. února, čeká na reakci ministerstva.

Stav hromadného postižení osob

Ve stavu hromadného postižení osob, kdy péče neodpovídá běžnému standardu, pracují kvůli epidemii koronaviru například také nemocnice také v Pardubickém a Středočeském kraji. Stav, který říká, že si lékaři a zdravotníci musí stanovit priority ošetřování, a nelze tak poskytnout takovou péči jako za běžného stavu, vyhlašují a ukončují jednotlivé nemocnice podle aktuální situace.

„Vyhlašovat HPO nebudeme, protože to legislativně neexistuje a není to v možnostech hejtmanů. Pojem HPO tedy spíše konstatuje závažnost stavu v zařízení a vyhlásit ho může zařízení samo, řekla Mertlová.

Plzeňský kraj podle ní ve čtvrtek oslovil dopisem s prosbou o spolupráci ambulantní lékaře a zaměstnance zdravotnických zařízení, kterých se týká nařízení vlády o pracovní povinnosti.

„Vytvořili jsme webovou databázi, do které se nám tito specialisté hlásí. Teď evidujeme přes 40 zájemců, kteří dobrovolně nabízí pomoc našim zařízením v kraji. S nemocnicemi a krajským šéfem lékařské komory budeme řešit další postup. Pracovní povinnost v tuto chvíli nepotřebujeme využít,“ uvedla mluvčí. Kraj oslovil také mediky a další studenty na pomocné práce.

Rozvolnění opatření přijde, až bude v nemocnicích nanejvýš 3000 osob, tvrdí Blatný

Číst článek

Podle informací z krizového štábu je k dnešnímu dni v Plzeňském kraji hospitalizováno 665 covid pozitivních pacientů, z toho 115 v těžkém a 362 středně těžkém stavu.

„Z nich 115 vyžaduje intenzivní péči, u dalších šesti je poskytována vysokoprůtoková oxygenoterapie (HFNO) na standardním lůžku,“ uvedla mluvčí.

Ve Fakultní nemocnici v Plzni je 275 pacientů, z toho 66 na lůžkách intenzivní péče. Z volných kapacit v registru je dostupných 59 lůžek standardní péče a jedno lůžko vyšší intenzivní péče, také sedm lůžek vysokoprůtokové oxygenoterapie v Domažlické nemocnici.

„Přesun byl včera realizován jeden, a to na ARO do Pelhřimova,“ dodala Mertlová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme