Nemocnice předloží pojišťovnám vlastní návrh smluv. Péči o pacienty prý nezmění

Asociace českých a moravských nemocnic předloží pojišťovnám vlastní návrh smlouvy o úhradě péče. Úhradová vyhláška, kterou nabídly pojišťovny, podle nich nezajistí platby pro některá zařízení. Pojišťovny vzkazují, že o návrhu jednat nechtějí, není prý na to čas. Péče o pacienty by měla v nemocnicích probíhat jako dosud, a to i v případě, že se pojišťovny a nemocnice do konce roku nedohodnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocniční chodba | Foto: Jana Huzilová

Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala uvedl, že podle návrhu, který nemocnice od pojišťoven dostaly, by se úhrada oproti roku 2011 měla snížit minimálně o dvě procenta u lůžkové péče, o šest procent u ambulantní péče a o pět procent u lůžek následné péče. To by nemocnicím mohlo způsobit ekonomické potíže.

„Když k tomu připočteme inflaci za dva roky šest procent inflace, tak to je v podstatě přes deset procent pokles úhrady. Takový pokles úhrady nebyl od roku 1992,“ řekl Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úhradě za péči a návrhu nemocnic mluvili na Radiožurnálu Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala a náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Řada nemocnic proto odmítla smlouvy podepsat. Informace se však liší. Od pojišťoven zní, že na nových smlouvách se dohodlo už 133 ze 158 nemocnic. Fiala tvrdí, že podle jeho informací ze 129, které jsou v Asociaci českých a moravských nemocnic, podepsaly pouze dvě a z krajských nemocnic žádná.

Jeho informacím ovšem odporuje tvrzení z nemocnic vlastněných Jihočeským krajem. Na základních parametrech smluv se tam s pojišťovnami dohodli už na konci listopadu.

„My bychom to měli mít vyřešeno do konce příštího týdne. Nějak jsme se dohodli a teď se to administruje. Do konce týdne bude hotová ta oboustranná kontrola a v příští týden ve čtvrtek by o tom měla rozhodovat rada kraje,“ vysvětluje předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha.

Pojišťovny chtějí mít smlouvy do konce roku

Fiala přiznává, že absence smlouvy mezi nemocnicemi a pojišťovnou je vážný problém.

„Situace je napjatá a zbývá deset pracovních dnů do konce roku. Proto naše asociace předloží zdravotním pojišťovnám náš návrh smlouvy, jenom minimálně upravený proti návrhu zdravotních pojišťoven, který umožní zaprvé překlenout stav nedohody a za druhé upravit ty smlouvy, aby rozsah a struktura péče odpovídaly jednání v jednotlivých krajích. Jde o získání času,“ řekl Fiala.

Za to, že času na jednání je málo, mohou podle něj zdravotní pojišťovny, které smlouvy připravovaly dlouho.

„Obdrželi jsme první smlouvy před deseti dny a návrhy od některých pojišťoven nemáme ani teď,“ řekl Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak a kam se obrátit v případě problémů s pojištěním v nemocnicích poradil na Rádiu Česko právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Pojišťovny vzkazují, že o návrhu nemocnic jednat nechtějí. Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka už není na vyjednávání čas.

„Zákon umožňoval oběma stranám vyvolat dohodovací řízení o rámcových smlouvách, v tuto chvíli to je bezpředmětné. Jednáme o připomínkách jednotlivých zdravotních zařízení, případně zřizovatelů, věřím tomu, že drtivá většina těch vztahů bude do konce roku zvládnuta,“ řekl Gajdáček.

Pokud smlouvy do konce roku nebudou, budou prý nemocnice poskytovat péči tak jako dosud, i když bez řádných smluv.

„A bude na zdravotních pojišťovnách, zda ji budou hradit jako dosud a zda nezpůsobí kolaps zdravotnictví,“ podotkl Fiala.

Náměstek ministra: Situace není tak docela nová

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek věří, že se obě strany nakonec dohodnou. Uvítal také změnu rétoriky ze strany nemocnic.

„Já vítám, že se změnil ten postoj, kdy ještě před měsícem tentýž krizový štáb říkal, že kvůli těm smlouvám v podstatě přestane být poskytována zdravotní péče od prvního ledna a děsil pacienty tím, že když nebudou ve špitále teď, tak už okamžitě vlastně končí poskytování zdravotní péče. Jsem velice rád, že v této rétorice došlo k obratu,“ uvedl Nosek.

Kvalita péče o pacienty by podle něj v případě, že se nemocnice a pojišťovny nedohodnou do konce roku, neměla být ohrožena. Situace prý není tak úplně nová a už v minulosti byly smlouvy uzavírány i v průběhu roku.

„Je potřeba zdůraznit, že o úhradách jako takových rozhoduje z části ta vyhláška, ochota nemocnice dohodnout se s pojišťovnou na systému úhrad, a dodatky úhradové byly vždy uzavírány až nejdříve v průběhu prvního čtvrtletí nejdříve,“ řekl s tím, že poplašné zprávy o ohrožení péče prý nejsou na místě.

Květa Moravcová, Vojtěch Kouřímský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme