Nemocnice sčítají výpovědi lékařů, chystají se krizové scénáře

Kampaň Lékařského odborového klubu ‚Děkujeme, odcházíme‘ se opět přiostřila. Na ministra zdravotnictví Leoše Hegera se kvůli hromadným výpovědím nemocničních lékařů po celé republice sype kritika ze všech stran. Ředitelé nemocnic, kterým tento týden chodí výpovědi, připravují krizové scénáře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři

Lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

Pražská právní kancelář už poslala na 3650 výpovědí. Podle odborů jich může ještě přibýt, protože někteří doktoři se připojí do konce roku. Lékaři chtějí několikanásobně zvýšit platy, jinak prý v březnu nepřijdou do práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a Radní Libereckého kraje pro zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD) v Ozvěnách dne

V některých nemocnicích by pak zjevně nebylo dost personálu. Jednou z variant, které se objevily v médiích, je ta, že krajští hejtmani by mohli vyhlásit stav nebezpečí a lékařům de facto nařídit, aby se vrátili do práce. To v případě, že by hrozilo, že pacienti nedostanou ani základní akutní péči.

Mapování stavu

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v Ozvěnách dne vyjádřil přesvědčení, že k takovému kroku nebude muset dojít. „Jsem trochu nešťastný z toho, kde se tato zpráva vzala. Samozřejmě jsem zkoumali všechny možnosti, co je možno dělat v případě, že by situace eskalovala až k vyhlášení krizového stavu. Toto je všechno předčasné. Samozřejmě, teoretické řešení to je, ale opakuji znovu, nic takového přinejmenším v 8 týdnech nehrozí.“

Ministr také připomněl, že nyní mapuje stav. „Musím říci, že jsem hovořil s několika řediteli nemocnic, kteří jsou velmi vstřícní, uvědomují si svou odpovědnost. Snaží se kontaktovat své sousedy, předjednávat možnou spolupráci. Věřím, že část lékařů, kteří podávají výpovědi, si svůj definitivní postoj rozmyslí.“

Heger chápe, že jejich platy nejsou dobré, neodpovídají zatíženosti a odpovědnosti a v nemocnicích je pro lékaře stav neutěšený a spousta práce. „ Ale co jsem ve funkci říkám, že tato vláda peníze nemá a jestli se mohou nějaké prostředky na mzdy najít, je to jen uvnitř systému.“

Ministr odmítá drastický postup

Jak Heger v Ozvěnách dne zdůraznil, sám přemýšlí, co by dělal v pozici ředitele nemocnice. „Jsem si vědom, že nespokojenost lékařů je opodstatněná, nechtěl bych, aby se postupovalo drasticky nějakým spalováním mostů. Lékaři jsou tak trochu ovlivněni odborářskými bossy nad rámec problému.“

Leoš Heger | Foto: Šárka Ševčíková

Platovou situaci označil za nepříjemnou, nikoli však katastrofální. „Pokud lékaři uvěří tomu, že reforma je nastartovaná, že jsme už řadu změn provedli, vzdělání jsme dali dohromady, zajistili úhradovou vyhlášku – mzdy zůstanou zastabilizované. Navyšování, zejména masivní, musí chvíli počkat. Žijeme v postsocialistickém státě, nikoli v Německu, to musí každý pochopit.“

Radní Libereckého kraje pro zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD) v Ozvěnách dne uvedl, že na Liberecku dalo výpověď 110 lékařů. „Musíme si rozkrýt, které zdravotnické obory jsou dotčeny nejvíce. A to číslo může pro každou nemocnici znamenat něco jiného.“

„Průběžně se dá říci, že spektrum zachycuje zejména mladší lékaře, často absolventy. Z hlediska oborů: anesteziologie, chirurgické a interní obory i gynekologie s porodnictvím. To je v našem kraji velké úskalí, náhrada není.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová ve Světě o jedné

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová ve Světě o jedné uvedla, že návrh o možném vyhlášení stavu nouze posoudí právníci. „Myslíme si, že přenášení odpovědnosti v tuto dobu na vzniklou situaci, to také není řešení.“ Zdůraznila, že nedostatek lékařů je něco jiného než povodeň nebo jiná živelní pohroma. „Je i možnost, aby zasedla vláda a našla rezervy k postupném zvyšování platů lékařů.“

„Tady jde o zdraví občanů celé České republiky, které mají právo na bezplatnou zdravotní péči. A měl by to být úkol nejen náš, ale celé vlády,“ uvedla Vaňhová.

Sociálnědemokratický stínový ministr zdravotnictví a středočeský hejtman David Rath ministra zdravotnictví Leoše Hegera vyzval, ať řeší odchody lékařů, nebo odstoupí. „Pane ministře, buď začněte konat nebo odstupte. Situace je příliš vážná na to, abyste nedělal nic.“

Peníze na zvýšení platů lékařů by stínový ministr zdravotnictví vzal zdravotním pojišťovnám. „Je to jednoduché, ministerstvo to má ve své kompetenci a zdravotní pojišťovny peníze mají. V tuto chvíli leží na účtech zdravotních pojišťoven navíc zhruba 14 miliard korun,“ řekl David Rath.

Slováci prý nepřijdou

Předseda lékařského odborového klubu Martin Engel by případné vyhlášení stavu nebezpečí považoval za protiústavní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda lékařského odborového klubu Martin Engel

„Pokud dojde ke stávce občanů na obranu svých práv a tuto akci tak lze chápat, tak podle naší analýzy by její potlačení bylo porušením zákona. My bychom neváhali dávat žaloby k Ústavnímu soudu a třeba až do Štrasburku.“ Předseda lékařského odborového klubu ale věří, že nic takového nebude třeba.

Spekuluje se, že na uvolněná místa českých lékařů by mohli přijít jejich slovenští kolegové. Engel si ale myslí, že to není reálné.

„Předseda slovenských lékařských odborů vydal apel, aby slovenští kolegové nebrali žádná místa v Česku, aby nepůsobili jako rozbíječi této akce. My jsme je podpořili v roce 2006, kdy stávkovali oni. Také jsme tam nešli jim jejich akci rozbít a doufám, že se dočkáme stejně korektního přístupu,“ řekl Martin Engel.

Milan Kopp, Igor Maňour, Ondřej Černý, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme