Nemocnice se bojí, aby jim pojišťovny platily včas

Nemocnice se bojí o peníze od zdravotních pojišťoven. Kdyby jim pojišťovny začaly platit pozdě, ohrozilo by to jejich platební schopnost. Neměly by včas třeba na léky. Výběr pojistného se stále zhoršuje a příští rok by mohlo ve zdravotnictví chybět až deset miliard korun. Nemocnice by pak mohly za pozdní platby pokutovat pojišťovny a vznikl by začarovaný kruh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman vysvětluje, jak by zpožďování plateb ohrozilo hospodaření nemocnice:

„Byli bychom hůře schopni platit zakázky ve lhůtě splatnosti. Ta by se prodlužovala, a tím by samozřejmě vznikaly nároky dodavatelů na přirážky. Někteří dodavatelé pak rovnou prodávají zboží o jedno dvě procenta dráž. To pak zhoršuje platební bilance a výsledky hospodaření.“

Zpožďován í plateb se bojí také Všeobecná fakultní nemocnice na pražském Karlově náměstí.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger tvrdí, že všechno bude záležet na správném nastavení úhradové vyhlášky pro příští rok, která určuje, kolik pojišťovny za péči platí. Teď se na ní domlouvají s nemocnicemi a lékaři.

„Pokud by vyhláška nutila pojišťovny k tomu, aby platily nemocnicím víc než kolik mají fondy, pak když ta pojišťovna nebude mít peníze na účtech, tak jí nic jiného nezbývá než ty platby zdržovat,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Podle pojišťoven teď budou muset nejvíc šetřit hlavně zdravotnická zařízení.

Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme