Nemocnice se bojí, že léčbu otrav metanolem budou doplácet ze svého

Nemocnice, které léčily pacienty otrávené metanolem, doteď nemají jistotu, jestli za jejich léčbu dostanou zaplaceno. Obávají se, že pojišťovny jim nepokryjí celou výši nákladů kvůli takzvané úhradové vyhlášce. Jsou proto připraveny vymáhat případně peníze od těch, kdo jedovatý alkohol pustili do oběhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve zlínské nemocnici stále leží lidé otrávení metanolem | Foto: Roman Verner

Barman, který se otrávil jedovatým alkoholem, je stále na dýchacích pumpách a lékaři v Havířově bojují o jeho život.

Ekonomové nemocnice už ale současně skládají dohromady účty za léčbu, která byla drahá. Do této poměrně malé nemocnice dovezli záchranáři zatím devět otrávených lidí.

„Předběžně se zdá, že se ty náklady vyhoupnou na zhruba jeden a půl milionu korun,“ vyčísluje náměstek havířovské nemocnice Jaroslav Lux. A neskrývá obavy z toho, zda jim pojišťovny léčbu proplatí. Pokud ne, chce se nemocnice obrátit na ministerstvo zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ekonomických dopadech metanolové aféry na nemocnice informovala redaktorka Iva Havlíčková

„Aby to nebylo zase na bedra našich lékařů, sestřiček a personálu, abychom se nemuseli takzvaně skládat a dávat něco ze svého,“ vysvětluje Lux.

Stejný počet pacientů, tedy devět, měli na starost i lékaři v Městské nemocnici v Ostravě. A její ředitel Tomáš Nykel už teď ví, že čtvrtinu nákladů, tedy asi čtvrt milionu korun, jim platba pojišťoven v rámci úhradové vyhlášky nejspíše nepokryje.

„Takto je nastavená úhradová vyhláška, která hovoří, že pacient, který prodělal otravu metanolem, může dostat těch peněz x. Jenže za ty peníze se podaří málokoho vyléčit. Pokud ten člověk přijde pozdě, s komplikacemi, leží tady týdny, tak léčba je pochopitelně násobně dražší,“ tvrdí Nykel.

Nemocnice chtějí peníze vymáhat po vinících

Rozdíl chce vedení nemocnice vymáhat po těch, kteří jedovatý alkohol namíchali a pustili do oběhu. A začínají už podnikat i konkrétní kroky. „Náš právní odbor analyzuje kroky a určitě je bude koordinovat s policií České republiky,“ potvrzuje Tomáš Nykel.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ale obavy nemocnic tlumí. Podložené vícenáklady podle něj budou nemocnicím proplaceny.

Policie zadržela jednatele likérky Drak, po distributorovi vyhlásila pátrání

Číst článek

„Pokud oni mají nějaké indicie, že něco bylo dražší než obvykle, mají právo u každé zdravotní pojišťovny toho pacienta to uplatnit. To znamená po skončení období roku 2012 a vyúčtování tohoto období. Je to zcela běžná praxe, takže já v tom nevidím žádný problém,“ říká.

Na severu Moravy léčily nemocnice vůbec nejvíce lidí otrávených metanolem. A obávají se, že současný klid je jen zdánlivý. Nebezpečný alkohol totiž stále číhá ve spížích či skladech. Dosud na otravu metanolem zemřelo 28 lidí.

Iva Havlíčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme