Nemocnice se musí omluvit za nucenou sterilizaci

Romka vyhrála spor s nemocnicí, kde jí proti její vůli provedli sterilizaci. Ostravský soud nařídil Vítkovické nemocnici v Ostravě, ať se Heleně Ferenčíkové omluví. Odškodnění ve výši jednoho miliónu korun však platit nemusí, protože romská žena podala žalobu pozdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operační sál | Foto: Věra Luptáková

Jde zřejmě o první případ , kdy soud dal za pravdu nuceně sterilizované romské ženě. V Ostravě se jich už několik sloučilo do sdružení a chtějí podávat také žaloby.

Helena Ferenčíková neskrývala po rozsudku radost: "Určitě jsem ráda, že to takto dopadlo, že paní předsedkyně uznala naši pravdu, že takhle se mnou neměli zacházet, že to bylo všechno nesprávné. A jsem ráda, že jsem ukázala Romkám cestu, aby se také mohly domáhat své pravdy."

Pokud rozsudek nabude právní moci, musí nemocnice, kterou dnes vlastní jiná společnost než v roce 2001, poslat Romce dopis s omluvou. "Omlouváme se vám, že jsme vám provedli sterilizaci, aniž by jsme vás poučili a nechali poradit s manželem," citovala soudkyně text omluvného dopisu.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme