Nemocnice se obávají rušení lůžek. Nejsou peníze, argumentují pojišťovny

Většina českých nemocnic stále nemá jasno, co s nimi od ledna bude. Chystá se totiž rušení akutních lůžek i zavírání nevytížených oddělení. Dnes odpoledne se proto sejdou signatáři společného prohlášení asociací nemocnic, pacientských organizací a odborových organizací ve zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblastní nemocnice Příbram

Oblastní nemocnice Příbram | Zdroj: ČTK

Jednání se zástupci ministerstva a zdravotních pojišťoven podle nich zatím nepřinesla výsledky. 17. října se pak bude budoucnost nemocnic řešit také na půdě senátního zdravotnického výboru.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček odmítá zprávy o rušení poloviny nemocnic, koncentrovat péči a snížit rozpočty některých zdravotnických nemocnic je ale podle něj potřeba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček diskutovali o budoucnosti nemocnic

„Systém je ve finančním problému. A pokud to tam tak bylo v minulosti, tak stát vždycky dosypal do systému nějaké peníze a tím pádem se to zachránilo. Dneska jsme poprvé po letech v situaci, kdy stát řekl, že do toho žádné peníze nedá,“ vysvětluje.

Dosavadní smlouvy se zdravotními pojišťovnami vyprší nemocnicím ke konci letošního roku, nové má předběžně přislíbené jen asi třetina z nich. Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala připomíná, že v minulosti se o smlouvách začínalo jednat s ročním předstihem, zatímco letos je první jednání svoláno na 18. října.

„Jestli si někdo představuje, že nemocnicím se předloží nějaké smlouvy, zatím jenom rámcové, a že nemocnice prostě všechno podepíší, tak to asi není jednání o smlouvách,“ říká.

Obyvatelé Jeseníku podepisují petici za zachování místní porodnice

Číst článek

Vyjednávání navíc letos komplikuje konání krajských voleb. Podle Gajdáčka bude podepisování smluv pokračovat až po nich, aby se celý problém nepolitizoval.

„Smlouvy se nebudou nějak významně lišit od těch stávajících. To znamená, že tam, kde jsme s nemocnicí dohodnuti, tak se bude jednat o stejnou smlouvu, jako je v současné době platná, akorát tam bude úprava o restrukturalizaci, to, co jsme dohodli. U nemocnic, kde do konce října nedojde k dohodě, nabídne drtivá většina pojišťoven smlouvu na půl roku nebo na rok, abychom získali čas na jednání,“ přibližuje.

Nejistota komplikuje chod nemocnicí

Prodloužení smlouvy o rok ale přinese jen další rok agónie a nejistoty navíc, myslí si Fiala. Z nemocnic podle něj už teď odcházejí lékaři, objevují se problémy s dodavateli a nesnadné je také zajišťování úvěrů. Postup pojišťoven se ale nemocnice právně napadnout nechystají.

„Nebudou-li prostředky, nebudou-li finanční zdroje, je možné se přizpůsobit, je možné o tom jednat, je možné i některé věci utáhnout, ale nesouhlasíme s plošným rušením oddělení, lůžek, nemocnic. Toto skutečně nemá v naší ekonomice a v naší společnosti obdoby,“ upozorňuje Fiala.

Redukce lůžek, oddělení či nemocnic podle něj postupně probíhá, myslí si ale, že jejich administrativní rušení nemá v tržní ekonomice co dělat. Česká republika má navíc méně nemocnic na obyvatele než Německo nebo Rakousko.

Do vlády jde ale materiál, že všechny české pojišťovny jsou v deficitu, varuje Gajdáček. Za zásadní proto považuje zajistit dostupnost zdravotní péče pro všechny klienty.

Ondřej Černý, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme