Nemocnice se postavily proti stávkujícím lékařům

Státní nemocnice vyzvaly zdravotní pojišťovny, aby vypověděly smlouvu soukromým lékařům, kteří ve čtvrtek, ve dni lékařských protestů, zavřou ordinaci. Jak říká ředitel fakultní nemocnice v Praze Motole Miloslav Ludvík, nemocniční lékaře pobouřila výzva, aby se lidé po dobu protestu nechávali ošetřit v nemocnici. "Ptám se, jak mohou praktici říci, že po dobu jejich stávky mají pacienti odejít do nemocnic - to je pro mě opravdu nepřijatelné. Také jsem se musel ptát, k čemu praktické lékaře máme; svoji praxi mohou opravdu zavřít a pacienti mohou skutečně docházet pouze do nemocnic," kritizoval jednání praktických lékařů ředitel motolské nemocnice Ludvík.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka u nemocnice

Sanitka u nemocnice | Foto: Marián Vojtek

Podle předsedkyně Asociace nemocnic (která sdružuje nemocnice zřízené státem) Jaroslavy Kunové praktičtí lékaři a ambulantní specialisté ohrozí svým jednáním dostupnost péče o pacienty. "Lidé, kteří budou potřebovat ošetření, přijdou k nám a my na to nedostaneme v paušále další prostředky. Proto jsme se rozhodli, že se ozveme," řekla Kunová.

Kunová dále říká, že jsou nemocnice ochotny a schopny zajistit odpovídající péči ve svých ambulancích, a to za nižší cenu, než pojišťovny platí soukromým praxím. Dlouhodobě již zajišťují lékařskou službu první pomoci místo praktiků, a proto by podle ředitelů nemocnic měly pojišťovny o odpovídající částku snížit praktikům platby za péči.

"Chápeme rozhořčení praktických lékařů a ambulantních specialistů kvůli zpožďování plateb od pojišťoven. Nemocnice se ale potýkají se stejným problémem," upozornila Kunová, která je ředitelkou Fakultní nemocnice Plzeň.

Nemocnice ve společném prohlášení vyzývají premiéra Jiřího Paroubka a ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou, aby nemocnicím byly vytvořeny stejné úhradové podmínky, jaké mají soukromé subjekty, které jsou podle nemocnic placeny lépe.

Paroubek vyzval nemocnice po pondělním jednání s lékaři, aby se zaměřily na úspory. Nemocnice se podle Kunové ohrazují proti tvrzení lékařů, že příčinou problémů jsou ony, protože čerpají nejvíce prostředků zdravotního pojištění. Odmítají i jejich výroky, že ministerstvo zdravotnictví nemocnicím straní při stanovení cen péče na úkor ostatních.

"Pokud by dostávali ambulantní specialisté zaplaceno stejně jako nemocnice, ušetřily by pojišťovny ročně až 1,25 miliardy. Pokud by platby praktikům rostly stejně pomalu jako nemocnicím, ušetřily by pojišťovny ročně další 1,8 miliardy," vyčíslila Kunová. Zdravotnictvím ročně proteče 200 miliard, propad zdravotního pojištění již překročil 10 miliard korun.

Stávkující lékaři viní za situaci ve zdravotnictví ministryni Miladu Emmerovou. Šéfka resortu dnes znovu zopakovala, že nehodlá odejít ze své funkce, jak lékaři žádají. "Mě tím nikdo nezastraší, nevyděsí, já mám čisté svědomí. Ta předsevzetí, která jsem měla jako určitý znalec situace, se mi podařila splnit," řekl Emmerová.

Pocit dobře vykonané práce ministryně opírá o fakt, že se jí podařilo prosadit ve vládě koncepci zdravotnictví a připravit některé důležité zákony.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme