Nemocnice si budou stěžovat u Emmerové na platby pojišťoven

Zástupci nemocnic se dnes chystají k ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové. Chtějí jí předložit důkazy o tom, že jim zdravotní pojišťovny za péči o pacienty platí špatně. To by mohlo mít za následek odložení zvýšení tarifních platů zdravotníkům, které je naplánováno na září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Jak Radiožurnálu řekl předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová, velké problémy jim působí zpožděné platby pojišťoven. Z průzkumu v 72 nemocnicích je přiznalo více než 90 procent.

Šetření, které se týkalo téměř 600 smluv, bylo zatím jen prvním krokem. "Mělo dojít k porovnání bilancí, kolik vlastně ta dohoda, která byla 3. června uzavřena, pro koho bude znamenat finančních prostředků, zda-li na to pojišťovny mají a zda-li na to nemocnicím stačí," uvedla Kunová.

Pojišťovny dají ročně za péči zdravotnickým zařízením kolem 180 miliard, z toho 47 procent dostanou nemocnice a téměř polovinu vydají na platy. O zvýšení platů k 1. září rozhodla vláda, u lékařů by to mělo být v průměru z 37.000 zhruba na 40.000 korun, u sester v průměru z 18.000 na 19.500 korun.

Ministryně Emmerová již dříve pohrozila ředitelům špatně platících pojišťoven odvoláním, zmínila se i o nucené správě. Sporem nemocnic s pojišťovnami se zabýval také premiér Jiří Paroubek, v průběhu září se má ke sporu vyjádřit Nejvyšší soud.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme