Jihomoravský kraj plánuje sloučit své nemocnice do akciové společnosti. Odboráři nesouhlasí

Jihomoravští politici chtějí přeměnit devět krajských nemocnic v jednu akciovou společnost. Zdravotničtí odboráři se ale ostře postavili proti. Kritizují jak samotný plán, tak i to, že ho krajští radní schválili bez předchozí veřejné diskuse a jednání se zdravotníky.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Třebíč, operační sál

Nemocnice Třebíč, operační sál | Foto: Daniela Brychtová | Zdroj: Český rozhlas Vysočina

Radní Jihomoravského kraje uvedli, že má transformace nemocnic vést k optimalizaci jejich provozu a k zefektivnění péče. Krajský radní pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala (ODS) řekl, že akciová společnost zajistí společné nákupy, povede společné vyjednávání se zdravotní pojišťovnou a jednotnou komunikační strategii s brněnskými fakultními nemocnicemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si: Odboráři kritizují plán na sloučení nemocnic

Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) lidé změnu nepoznají a budou chodit do stejných nemocnic za stejnými doktory, nový subjekt ale bude znamenat lepší kvalitu a rozsah péče i větší ekonomickou stabilitu.

Odboráři naopak tvrdí, že na to doplatí pacienti a zhorší se platové podmínky zaměstnanců nemocnic. Předložili data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, podle kterého jsou mzdy lékařů a sester v akciových společnostech výrazně nižší než státem garantované platy zdravotníků v příspěvkových organizacích.

Jihomoravské krajské nemocnice

Nemocnice Břeclav
Nemocnice TGM Hodonín
Nemocnice Hustopeče
Nemocnice Ivančice
Nemocnice Kyjov
Nemocnice Letovice
Nemocnice Vyškov
Nemocnice Tišnov
Nemocnice Znojmo

Všechny organizace jsou příspěvkové organizace.

Jihomoravský kraj nemá žádnou nemocnici ve městě Brně a v okrese Blansko mu patří pouze letovická nemocnice

Například u zdravotní sestry činí rozdíl v průměru až 10 tisíc korun měsíčně v neprospěch mezd. To by mohlo vyvolat další odliv personálu vyčerpaného několika vlnami covidu.

Odboráři také tvrdí, že akciové společnosti obecně vznikají za účelem zisku, zatímco příspěvkové organizace, kterými jsou v současnosti i všechny krajské nemocnice, mají primárně neziskové funkce.

Dagmar Žitníková z Odborového svazu zdravotnictví se obává zhoršení dostupnosti některých lékařských specializací. Porovnává situaci s jinými kraji, například se Zlínským, kde po podobném propojení rušili oddělení a pacienti musejí dojíždět.

Martin Engel z Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů se zase obává možného vstupu dalšího akcionáře a do budoucna i privatizace nemocnic. To ovšem hejtman Grolich popřel.

Rozhodnutí odloženo

Na přelomu října a listopadu měli záměr transformace nemocnic projednat krajští zastupitelé. Na jejich zasedání chtěli přijít i odboráři a předat tam vedení kraje petici proti slučování nemocnic. Postup vedení kraje jako netransparentní už zkritizovali opoziční hnutí ANO a ČSSD.

Ve středu dopoledne krajský úřad oznámil, že bod týkající se transformace na programu zastupitelstva nebude. „Uvědomujeme si, že je zapotřebí vše dovysvětlit a projednat se širokou veřejností, odbornou veřejností i přímo v nemocnicích,“ vysvětlil odklad radní pro zdravotnictví Kasala.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme