Nemocnice v Bruselu neošetřila Čecha v ohrožení života

Bruselská Nemocnice svaté Anny a svatého Remigia neposkytla odpovídající ošetření českému občanovi, který byl v ohrožení života. Muž měl přitom evropský průkaz pojištěnce a doprovázel ho příbuzný žijící přímo v Bruselu. Sedmapadesátiletý muž tak musel riskovat převoz a operaci až v Česku. Lékaři považují postoj bruselské nemocnice za hrubé porušení evropských pravidel a lékařské etiky. Všeobecná zdravotní pojišťovna bude požadovat vysvětlení. O případ se také začala zajímat ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Europoslankyně Zuzana Roithová je po získání bližších informací připravena podat stížnost na belgické ministerstvo zdravotnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajská nemocnice Pardubice

Krajská nemocnice Pardubice | Foto: Krajská nemocnice Pardubice

Český pacient se v bruselské nemocnici nedočkal ošetření přesto, že byl v ohrožení života. Muž byl hospitalizován s diagnózou neprůchodnost střev, kterou způsobil zhoubný nádor. Lékaři Nemocnice svaté Anny a svatého Remigia dali muži na výběr, zda chce nádor odstranit v Belgii, nebo počká na operaci v Česku.

Když si muž vybral převoz, údajně ho odložili do suterénní místnosti a přestali se o něj zajímat. Na převoz pak čekal ještě další dva dny. Asistenční služba pojišťovny Kooperativa, u které měl mít pacient sjednané komerční připojištění, pak pro něj poslala sanitu bez lékaře.

Mluvčí pojišťovny Marek Vích Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že postup asistenční služby Mondial, se kterou spolupracují, a která zajišťuje převoz jejích klientů domů, byl naprosto v pořádku: "Asistenční služba se zachovala naprosto standardním způsobem a my jsme s asistenční službou Mondial nikdy žádnou špatnou zkušenost neudělali. Okamžitě, co se dozvěděla o problémech, tak začala situaci řešit. Asistenční služba vychází z toho, co jí řeknou místní lékaři. Ti schválili repatriaci, okamžitě poslala sanitku s osádkou a totéž domluvila v pardubické nemocnici."

Přednosta chirurgické kliniky v krajské nemocnici v Pardubicích Karel Havlíček tvrdí, že pacient mohl během transportu zemřít: "Ten postup se neslučuje s postupem, který bych mohl označit za lidský a myslím si, že je v rozporu s výchovou, která v medicíně v civilizovaných zemích probíhá. Ten člověk byl vystaven nesmírným útrapám, které trvaly mnoho hodin. To vede k totálnímu vyčerpání, k dehydrataci a k takové únavě, která je smrtelná."

Jednání bruselské nemocnice kritizuje Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ředitel její pobočky v Pardubicích Michal Provazník uvedl, že se bude zajímat o podrobnosti: "Jedná se o velmi nestandardní přístup. Vzhledem k tomu, že se jedná o našeho klienta, tak po prostudování těch materiálů se s největší pravděpodobností budeme dotazovat té nemocnice oficiálně, proč zvolila tento postup, a co ji vedlo k tomu, že to probíhalo tím způsobem, jak tady bylo řečeno."

Léčbu v zemích Evropské unie zajišťuje evropský průkaz pojištěnce. Pokud by ale občan toho kterého státu platil spoluúčast, občané České republiky by ji museli uhradit také. Vysvětlení nám poskytl ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec: "Může vám účtovat v hotovosti pouze tu částku spoluúčasti, kterou by byl oprávněn účtovat místním pojištěncům, to znamená pouze zlomek těch celkových nákladů na poskytnutou zdravotní péči."

Zdravotní pojišťovna uhradí jen péči poskytnutou ve veřejných zdravotnických zařízeních. V soukromých musí každý pacient zaplatit vše ze svého. Na kartě evropského pojištění jsou telefonní čísla na zdravotní pojišťovny v České republice, která jsou dostupná 24 hodin denně. Pavel Březina z ministerstva zdravotnictví pokračuje: "Jestliže by toto nebylo dostupné, může se informovat i na českém konzulátu v té zemi."

Všechny smluvní podmínky se všemi státy Evropské unie najdete na internetové adrese Centrum mezistátních úhrad - www.cmu.cz.

Jana Zemanová, Viktorie Hošková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme