Nemocnice v pražském Motole nechce, aby zdravotní sestry nosily hidžáb

Dívka zahalená do hidžábu nemůže v pražské Fakultní nemocnici Motol vykonávat praxi jako sestra. Takovou odpověď dostala ředitelka střední zdravotnické školy, která to zjišťovala kvůli jedné ze studentek. O problému informovala Mladá Fronta Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měsíčně si vydělají v přepočtu sedm tisíc českých korun | Foto: Robert Mikoláš

Vyšší odbornou školu zdravotnickou a Střední zdravotnickou školu na Praze 4 navštěvují celkem tři studentky, které chodí zahalené.

Dvě z nich studují teoretický obor, takže se jich praxe v nemocnici netýká. Poslední z dívek, která teď nastoupila do prvního ročníku, na ni ale bude muset ve třetím roce studia.

Ředitelka školy Marie Janáková už teď zjišťovala, jestli bude studentka moci absolvovat praxi v motolské nemocnici. Ta ovšem nesouhlasí s tím, aby zdravotnický personál nosil hidžáb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nemocnice Motol nechce zdravotní sestry s muslimským šátkem

„Důvody jsou jednak hygienické a jednak to není součást pracovního oděvu. Nepatří to k uniformě sestřičky. Je tady provozní řád nemocnice, který jasně hovoří o tom, jak má být oblečen lékař, jak sestra, jak má být oblečen lékař na sále, jak sestra na sále. A muslimský šátek tam nepatří,“ vysvětluje mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Ředitelka Janáková proto hledá pro studentku takové zdravotnické zařízení, kde by mohla absolvovat praxi i s hidžábem. Oslovila ostatní pražské nemocnice, zatím ale nemá žádnou odpověď.

Islámský oděv pro ženy: Hidžáb, Dupata, Abája, Čador, Nikáb a Burka | Foto: Michal Jindra

„Na pedagogické radě bych chtěla vyzvat své kolegy, aby se k tomu vyjádřili. Samozřejmě nám vůbec nejde o to, že by naše žákyně nemohly mít šátky třeba na teoretických předmětech, ale jde nám o šátky, které by případně měly na tělesné výchově, na chemických laboratorních cvičeních, popřípadě v odborných předmětech, jako je ošetřovatelská péče,“ dodává ředitelka.

Na zdravotních školách se dnes často vyučuje také multikulturní ošetřovatelství. Tam se řeší, jak se mají sestry chovat k pacientům jiného vyznání nebo etnika.

Česká lékařská komora k problému oficiální stanovisko nezaujala. Její prezident Milan Kubek je ale proti nošení šátků v nemocnicích:

„Vůbec nerozumím, v čem je problém, protože jsou zde nějaké hygienické předpisy. Tak jako sestra nemůže ošetřovat pacienta v kulichu, tak ho nemůže ošetřovat v nějakém šátku, ve kterém chodí na ulici. Nemocnice je sterilní prostředí, nemocnice je infekční prostředí. Je to úplný nesmysl a hygienické normy a předpisy platí přece pro každého v zájmu bezpečnosti pacientů.“

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme