Nemocnice žádají premiéra, aby řešil i jejich problémy

Nemocnice žádají premiéra, aby se začal zajímat také o jejich finanční problémy a nejednal pouze s lékaři a zdravotními pojišťovnami. Právě dnes ho k tomu chtějí vyzvat organizace, které sdružují česká nemocniční zařízení. Podle nich by měla problémy ve zdravotnictví řešit celá vláda a ne jen příslušné ministerstvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek, Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Paroubek se minulý týden setkal se zástupci zdravotních pojišťoven a lékařů a zabýval se jejich sporem o cenu lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů. Na dopis nemocnic neodpověděl a s jejich představiteli dosud nejednal.

Nemocnicím se nelíbí, že resort chystá pro příští pololetí vyhlášku, která má platby nemocnicím od zdravotních pojišťoven snížit. Podle vedoucí kanceláře Asociace českých a moravských nemocnic Jany Popovičové by to ale pocítili i samotní pacienti, protože nemocnice už nemají odkud brát peníze.

"Až do teď ještě rezervy byly, teď už jsou opravdu naprosto všichni vyčerpáni. Téměř všechny nemocnice už mají kontokorentní úvěry, neplatí dodavatelům léků, takže bude hrozit i to, že dodavatelé přestanou dodávat do nemocnic základní léky a zdravotnický materiál," varovala Popovičová.

Snížení plateb nemocnicím od pojišťoven je jedno z 19 stabilizačních opatření, jež chce ministryně zdravotnictví Milada Emmerová do dvou týdnů vládě předložit vládě. Ministryně by se měla dnešního jednání Asociace českých a moravských nemocnic v nemocnici Na Homolce osobně zúčastnit.

Před omezením péče varují rovněž dodavatelé léčiv. Do zadlužených nemocnic a lékáren nechtějí dodávat léky, pokud se jejich finanční situace nestabilizuje. Lékárníci a dodavatelé léčiv proto podporují návrh Emmerové, aby stát dal Všeobecné zdravotní pojišťovně 3,8 miliardy korun a uhradil tak část dlužného pojistného za zkrachovalé státní podniky.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme