Nemocnice ve Zlíně se za osm miliard zatím stavět nebude. Krajští zastupitelé plán odmítli

Zastupitelé Zlínského kraje v pátek neschválili investiční záměr pro stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za osm miliard korun. Koalice byla rozdělená, pro stavbu nemocnice bylo jen 21 zastupitelů ze 41 přítomných, proti jich bylo osm, dvanáct se zdrželo.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek z KDU-ČSL | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Krajskou koalici tvoří lidovci, hnutí ANO a STAN a ODS, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel. V opozici je ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD.

Pro stavbu nemocnice byli v pátek lidovci, zástupci hnutí STAN a radní Jan Pijáček z ODS, pro byli také dva zastupitelé opoziční SPD. Proti návrhu hlasovali či se zdrželi zastupitel za ODS Stanislav Devátý, zástupci ANO a opozice.

Hejtman Jiří Čunek z KDU-ČSL, který stavbu nemocnice podporuje, těsně po hlasování zastupitelů uvedl, že je z výsledku překvapený. Koalice se podle něj dohodla, že bude hlasovat pro výstavbu.

Dohady o stavbu nemocnice

Stavba malenovické nemocnice by podle hejtmana trvala šest let a stála osm miliard korun. Naopak postupná rekonstrukce a dostavba stávajícího areálu Krajské nemocnice T. Bati by podle něj stála deset miliard a trvala dvanáct let.

Kraj nechal zpracovat posudky, výstavbu nemocnice podporují. Opoziční zastupitelé za Svobodné a Soukromníky však zveřejnili posudky, podle kterých je výhodnější rekonstrukce současného areálu.

Čunek na poslední chvíli oddálil hlasování o nemocnici. O osmimiliardové investici se rozhodne v pátek

Číst článek

Někteří zastupitelé, včetně koaličních, již dříve uvedli, že se obávají zadlužení kraje, nečekaných problémů i dopadu na další krajské nemocnice v okresních městech. Projekt považovali za uspěchaný, chyběly jim informace o jeho ekonomické stránce.

Naopak řada primářů výstavbu nemocnice podporuje. Někteří zástupci České lékařské komory vidí financování nemocnice jako rizikové a preferují postupnou rekonstrukci nemocnice podle platného generelu, který je však 11 let starý.

Zastupitelé jednali o výstavbě nemocnice již v pondělí. Ani po desetihodinové diskusi nerozhodli a jednání přerušili do pátečního rána. Podobně dopadlo už jednání v dubnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme