Nemocnici v Hořovicích chybí kvůli chřipce a nehodám krev. Denně obvolává stovku dárců

Transfuzní stanice nemocnice v Hořovicích na Berounsku zve mimořádně dárce krve na odběry. Kvůli vyššímu počtu nehod a chřipkové epidemii potřebuje víc krve, chybí hlavně krevní skupiny A a nula. Se stejným problémem se v lednu potýkala i fakultní nemocnice v Plzni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s českým rozhlasem, darování krve, krevní transfuze, krev | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Do hořovické nemocnice nyní dorazí v průměru 40 dárců denně, obvykle jich je kolem šedesátky. Podle zdravotních sester za úbytek dárců může chřipková epidemie. Krev chybí také kvůli vyššímu počtu dopravních nehod. Denně proto posílají SMS zhruba stovce z nich a dalším volají, aby mimořádně přišli na odběr.

„Teď potřebujeme zejména krevní skupinu A a 0,“ říká mluvčí hořovické nemocnice Konstantinos Tsivos.

Plzeňská fakultní nemocnice volá SOS. Chybí jí krev od dárců

Číst článek

Se stejným problémem se na začátku ledna potýkala také plzeňská fakultní nemocnice. „Žádáme dárce krevních skupin A+, 0+, A- a 0-, aby dle svých zdravotních možností přišli darovat krev," vyzývala zkraje roku mluvčí plzeňské nemocnice Gabriela Levorová.

Vzhledem k situaci bylo možno přijít výjimečně darovat i v kratším intervalu, než bývá běžné. To znamená muži po dvou měsících a ženy po třech a půl měsících," dodala Levorová. Zpravidla mohou muži darovat krev čtyřikrát a ženy třikrát do roka. Odebírá se zhruba 400 ml krve.

Pavla Firbacherová, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme