Nemocnici ve Vítkově převzal soukromník, lidé se bojí omezení zdravotní péče

Moravskoslezský kraj je chudší o jednu nemocnici. Tu v Novém Jičíně s detašovaným pracovištěm ve Vítkově od letoška na dvacet let pronajal soukromé společnosti Agel s vysvětlením, že kraj nedokáže zabránit dalším ztrátám a potřebuje silného partnera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z opravených chodeb | Foto: Pavel Pavlas

Jana Prusková jde právě od jednoho z mála lékařů, kteří ve Vítkově zůstali. Lamentuje, že za většinou musejí narozdíl od minulosti dojíždět.

„Pro některé lidi je to problém. Oni tvrdí, že dojezdnost do Opavy je nějakých 25 minut, ale oni vůbec neberou v úvahu, jak to tady vypadá v zimě,“ řekla Jana Prusková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivy Havlíčkové z nemocnice ve Vítkově na Radiožurnálu

Lidé ve Vítkově několikrát proti omezování péče protestovali. A báli se i chystaného převodu na soukromou společnost. Sociálnědemokratické vedení kraje si změnu i přesto prosadilo. Žezlo Agel převzal 1. ledna.

„Ještě rok zpátky nemocnici hrozil krach. Neměla na zaplacení dodávek zdravotnického materiálu a na zaplacení mezd svých vlastních zaměstnanců. Nám se podařilo během těch devíti měsíců nějakým způsobem tu situaci stabilizovat,“ vysvětlila mluvčí společnosti Agel Hana Szotkowská s tím, že se zavázali, že péči nebudou omezovat.

Lidé ve Vítkově teď doufají, že společnost slib splní a jejich malá venkovská nemocnice už nebude dál chudnout. A podle nezávislého starosty Pavla Smolky snad přijdou i lepší časy.

„Naším záměrem je, aby když už nebude rozšiřovat lůžkovou kapacitu, tak aspoň ať zvětší počet ambulancí, které tady chybí,“ uvedl.

Zatím lékaři v několika pavilonech v tichém lesoparku ordinují dál tak, jak byli zvyklí.

„Spíš je to ve fázi takového rozkoukávání, hlavně v tom našem regionu, protože asi ten hlavní zájem je v tom Jičíně, takže tady je zatím takové jakoby klidové období,“ potvrdila primářka interního oddělení Petra Jakubcová.

Venku na lavičce mezitím muž v nemocničním pyžamu chytá zesláblé podzimní sluneční paprsky.

„Je tu pěkně, je tu dobře, je tu krásný park. Sestřičky jsou upřímné, je to tu krásné,“ řekl pacient, který doufá, že k problémům, které Vítkovsko svírají, jako je málo práce, špatná dopravní dostupnost a nevyhovující ekonomická situace, nepřibudou další. A to, že s každým píchnutím budou muset dojíždět desítky kilometrů daleko.

Eva Presová, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme