Nemocnicím chybí pojištění ošetřovatelské péče poškozených pacientů

České nemocnice stojí před nečekaným problémem. Řada z nich nemá pojistky, ze kterých by platily ošetřovatelskou péči pacientům poškozeným lékařským zákrokem. Ústavní soud přitom svým průlomovým verdiktem rozhodl, že nemocnice ve Frýdku-Místku musí takové odškodnění poskytnout muži, který se tam po operaci stal doživotním invalidou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice | Foto: Filip Jandourek

Karel Martinák z Horní Bečvy byl obyčejný automechanik. Trpěl chronickou rýmou, a tak šel ve frýdecko-místecké nemocnici na banální operaci nosní přepážky - ta mladému muži i jeho rodině převrátila život na ruby.

„Tenkrát si to člověk vlastně ani neuvědomoval. Protože jsme nevěděli, jak dlouho to bude trvat,“ vzpomíná jeho matka Věra. Do nemocnice šel zdravý mladík, vrátil se invalida. Karel má snížený intelekt, špatně se pohybuje

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí Ústavního soudu o nároku na odškodněnní mluvila Andrea Čánová

„Jídlo je třeba nachystat, nebo oblečení. Sám doma nemůže být celý den. Musí mít dozor,“ poznamenává matka.

Rodina už na nemocnici vysoudila nemalé odškodné. Jenže žádala také peníze za ošetřování invalidního syna. A v tom u justice dosud neuspěla. Až nyní, kdy dal Martinákovým zapravdu Ústavní soud.

„Nárok na tento typ odškodnění je nepochybně nový. A když si to vezmete, po desítky let se to rozhodovalo jinak," reagoval ředitel frýdecko-místecké nemocnice Miroslav Přádka, s tím, že nemocnice rozhodně bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat.

„Je to přelomové rozhodnutí a netýká se v důsledku jen nemocnice ve Frýdku-Místku, týká se vlastně všech zdravotnických zařízení. Myslím, že je to otázka na pojišťovací domy,“ míní ředitel.

Verdikt ale zasáhl daleko více zdravotnických manažerů, ne všechny nemocnice totiž na takové odškodnění za ošetřovatelskou péči mají pojištění, ze kterého by to platily.

A není vůbec jasné, jestli pojišťovny budou ochotné takové smlouvu uzavřít.

Andrea Čánová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme