Nemocniční lůžko v Kolíně stojí víc než v luxusním hotelu v Praze

Kolínská nemocnice staví a opravuje za stovky milionů korun. Přesto tu více než tři roky od dostavby pavilonu s operačními sály nedokázali zprovoznit pokoj pro pacienty po operacích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový lůžkový pavilon v kolínské nemocnici | Foto: Petr Sehnoutka

Na západě a ve velkých nemocnicích v ČR je celkem běžné, že pacienty po operacích převážejí ještě v narkóze ze sálu do takzvaného dospávacího pokoje. Důvod je jasný - sál se uvolní rychleji pro další pacienty. Takový pokoj byl postavený i ve středočeské kolínské nemocnici už v roce 2007 spolu s pěticí nových operačních sálů. Dodnes ale nefunguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky o kolínské nemocnici v Ranním Radiožurnálu.

V dospávacím pokoji přitom vybavení celkem v hodnotě více než milion korun je. Jsou tu rozvody medicinálních plynů, nakoupeny jsou i přístroje. Jenže už nezbylo na postele, a tak tu dodnes nejsou pacienti.

Podle ředitele kolínské nemocnice Petra Chudomela, který se ale stal šéfem nemocnice až rok po dostavení sálů, pokoj nefunguje také proto, že chyběly zdravotní sestry.

„V té době, když my jsme nastupovali, tak byl velký nedostatek středního zdravotního personálu. Ten se nám podařilo eliminovat, zažehnat a dovybavit dospávací pokoj třemi lůžky," vysvětluje ředitel Chudomel.

To, že pokoj tři roky nefungoval, prý není žádný velký problém. Přesto ho nemocnice zprovozní, a to letos v květnu.

„Z důvodu toho, jednak zefektivnění práce na operačních sálech - to znamená zmenšení prostojů, tudíž zvýšení produktivity je nežádoucí, protože pojišťovna po nás chce jen 94 procent výkonů z roku 2009, čili my fakticky nemáme zájem na tom zvyšovat výkonnost, nicméně pro efektivitu provozu ten dospávací pokoj mít vliv bude," říká ředitel.

Nový lůžkový pavilon v kolínské nemocnici | Foto: Petr Sehnoutka

Na otázku, proč tedy nemocnice pokoj vůbec stavěla, odpovídá, že o tom rozhodovalo minulé vedení.

Nemocnice je na tom přitom finančně dobře. V areálu se staví nebo stavět začne za celkem 800 milionů korun. Jednou z investic je i nový lůžkový pavilon za více než tři sta milionů korun.

Po odečtení zdravotnického vybavení a rozvodů vyjde jeho cena v přepočtu na jednu postel na téměř dva a tři čtvrtě milionu korun. To je víc než dvojnásobně více, než je cena přepočtená na jednu postel ve zbrusu novém luxusním hotelu v blízkosti centra Prahy.

Ředitel Petr Chudomel cenu obhajuje tím, že se muselo při stavbě přemístit velké množství zeminy. „Já jsem tu cenu nestanovoval, soutěž probíhala podle regulí formou veřejné zakázky," říká.

Oblastní nemocnice Kolín je akciovou společností Středočeského kraje. Při pohledu do obchodního rejstříku je ale vidět, že v dozorčí radě akciovky nejsou zástupci zaměstnanců. Tuto pozici donedávna zastával šéf místních lékařských odborů Petr Volšanský.

„Myslím, že to rozhodně není v pořádku, protože pak ta úloha těch zaměstnanců kteří tam mají mimo jiné také nahlížet do hospodaření nemocnice, mají právo požádat o předložení dokumentů, tak ta nefunguje, protože ani fungovat nemůže. Já nejsem členem té dozorčí rady a tudíž nemám žádná práva," říká Volšanský.

Nový lůžkový pavilon v Kolíně otevřou už v dubnu.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme