Lékař, exradní a další. V kauze nemocničních zakázek si obžalobu vyslechlo už jedenáct lidí a čtyři firmy

  • Kauza nemocničních zakázek se rozrostla. V dubnu si vyslechlo obžalobu dalších šest lidí a tři firmy v její druhé větvi, která se týká zakázek Fakultní nemocnice Bulovka. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil žalobce Zdeněk Matula a sama nemocnice.
  • Dozorující státní zástupce už v lednu obžaloval také pět lidí a firmu v části kauzy týkající se Nemocnice Na Františku. Mezi nimi jsou bývalý pražský radní z ČSSD Daniel Hodek či jeho poradce pro zdravotnictví a lékař Martin Stříteský.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:09 20. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kauze nemocničních zakázek padla další obžaloba - tentokrát v části, která se týká zakázek ve Fakultní nemocnici Bulovka

V kauze nemocničních zakázek padla další obžaloba - tentokrát v části, která se týká zakázek ve Fakultní nemocnici Bulovka | Zdroj: Profimedia

„Byly podány již dvě obžaloby na celkem jedenáct fyzických a čtyři právnické osoby,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Česká televize už v lednu informovala o první z nich, které mělo čelit pět lidí a jedna firma, nikoho však nejmenovala.

Pokračování kauzy Bulovka. Policie kromě Šnajdra obvinila i bývalou šéfku Vrbovskou a její náměstkyni

Číst článek

Server iROZHLAS.cz nově zjistil, že mezi obžalovanými je bývalý pražský radní Daniel Hodek (ČSSD). „Jsem si jist, že to dobře dopadne. Člověk ví, že nic neudělal, věřím v právní stát,“ reagoval komunální politik.

Ve výčtu pak figuruje i jeho někdejší poradce pro zdravotnictví a lékař Nemocnice Na Františku Martin Stříteský, jak potvrdil jeho advokát Richard Kaše.

A také bývalý ředitel nemocnice Robert Zelenák. „Počkám na soud. Úplně jsem nepochopil, z čeho jsem obžalovaný. Měli jsme údajně vytvořit nějakou spikleneckou skupinu. Hlavní problém tam asi byly nějaké úplatky, mně nikdo ale žádný úplatek nenabízel, ani jsem od nikoho žádný nevyžadoval. Obě zakázky jsem ve finále zrušil,“ vysvětlil Zelenák.

Zatímco v lednu šlo o část kauzy týkající se Nemocnice Na Františku, na začátku dubna podal státní zástupce obžalobu i v její druhé větvi. Ta se týká zakázek Fakultní nemocnice Bulovka.

Podání obžaloby potvrdila jak nemocnice, tak i žalobce Matula. „Obžaloba se týká dvou veřejných zakázek zadávaných Nemocnicí Na Bulovce,“ doplnil žalobce.

Podle něj má být v této části obžalováno šest lidí a také tři firmy. Ani tak ale nemusí jít o konečný účet. „Probíhá trestní stíhání, ať už po podání obžaloby, nebo v rámci vyšetřování, proti 21 fyzickým osobám a šesti právnickým osobám,“ vypočítal Matula.

Dohoda pro Horáčka

Matulovi se už povedlo v případě některých obviněných vyjednat a soudem schválit dohody o vině a trestu. Už dříve server iROZHLAS.cz informoval, že ji soud schválil například lobbistovi a podnikateli Tomáši Horáčkovi, který je ústřední postavou kauzy. Ten se rozhodl přijmout nabídku vyšetřovatelů a na rozplétání případu s nimi spolupracuje. Souhlasil s vyměřeným půlročním trestem vězení, sedmiletým zákazem působení ve firmách, uhrazením škody ve výši 600 tisíc korun a peněžitým trestem pět milionů korun.

Do kauzy kolem nemocničních zakázek byl zapojený i známý exministra Němečka, tvrdí Horáček

Číst článek

Na peněžitých trestech se dohodl státní zástupce v loňském roce také s Igorem Weissem a Oldřichem Kozákem, kteří byli společně obviněni v části kauzy, která se týkala zakázek v Bulovce. Dohoda se vztahuje i na jejich firmu MW Dias, pro kterou měli sjednávat při zakázkách výhody. Státní zástupce vyměřil Weissovi trest pět milionů korun, Kozákovi 600 tisíc korun a firma musí zaplatit dvacet milionů korun.

Celou kauzu odstartoval zásah elitních detektivů v červnu 2018. Kromě zmíněných dvou pražských nemocnic policisté prováděli razii také v sociálních zařízeních v Praze a středních Čechách. Mezi prvními obviněnými byl zmiňovaný Horáček, exředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák či exmanažer společnosti Eurest Antonín Tvrdoň.

V kauze nemocničních zakázek obžalovaný exradní Daniel Hodek (ČSSD) | Zdroj: Profimedia

Právě Tvrdoň je pak dalším, kdo se na přiznání viny v loňském roce dohodl se státním zástupcem. Přijal tak tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Pět let také nesmí uzavírat smlouvy na plnění veřejných zakázek či se účastnit zadávacích řízení. Musel také uhradit půlmilionový trest.

Vyšetřování kauzy i nadále pokračuje. Historicky se týká více než dvou desítek lidí a sedmi firem. Policie prošetřovala například manipulace zakázky na obnovu lineárních urychlovačů, ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo řízení osobních aut.

Tomáš Pika, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme