Nemocný Dbalý brzdil vyšetřování kauzy Homolka. Policie se rozhodla, že ho bude řešit samostatně

Policie se snaží zabránit zpoždění ve vyšetřování poslední větve korupční kauzy Nemocnice Na Homolce. Na samotném závěru z něj vyloučila někdejšího ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého. Hlavní postava případu trpí podle obhajoby závažnými zdravotními problémy a není tak schopna seznámit se se spisem a umožnit podání obžaloby. Značné zpoždění kvůli Dbalého potížím hrozí i u dvou soudních jednání, která probíhají u Městského soudu v Praze.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dbalý a Nemocnice Na Homolce (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas, Filip Jandourek

Kriminalisté Dbalého stíhají kvůli třem okruhům údajné korupce při zakázkách z doby, kdy Homolce šéfoval.

Potřetí ho obvinili zkraje loňského roku kvůli údajným úplatkům 14 milionů korun v souvislosti s poradenskými službami, dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie a poskytováním správy a vývoje aplikací.

Poslední obvinění exšéfa Homolky: Dbalý s kolegy vzal úplatky ve výši nejméně 14 milionů

Číst článek

Nyní poslední větev kauzy spěje k obžalobě. Ovšem bez Dbalého. „Policejní orgán ukončil vyšetřování a probíhá seznamování obviněných se spisem. Trestní stíhání jednoho z obviněných bylo v minulém měsíci vyloučeno k samostatnému projednání k urychlení řízení,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.

Podle Dbalého obhájkyně Kataríny Kožiakové-Oboňové jde právě o exředitele Nemocnice Na Homolce. „V této věci došlo k vyloučení mého klienta k samostatnému projednání kvůli jeho zdravotní indispozici,“ vysvětlila.

Vyloučili ho

V praxi to znamená, že státní zástupce samostatně obžaluje zbylé čtyři obviněné - někdejšího náměstka Dbalého Michala Toběrného, lékaře Františka Tovaryše či manažery Ladislava Janigu a Jana Valtra.

Případ někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce pak k soudu půjde samostatně, s čímž ale nesouhlasí jeho obhajoba. „Proti rozhodnutí jsme podali stížnost, takže čekáme, jak ve věci rozhodne státní zástupce,“ uvedla Kožiaková.

Tři větve kauzy Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce je prozatím rozdělena na tři okruhy. První se týká digitalizace chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu gama nože za 140 milionů korun, z něhož se již u soudu zpovídá Dbalý, Toběrný a dalších pět lidí. Do Dbalého kapsy mělo jít 28 milionů.

Druhá část kauzy se týká poradenských zakázek. Policie kvůli nim vedle exšéfa Homolky obžalovala advokáta Davida Michala či účetní Emilii Bialešovou a další tři lidi. Obvinění si mezi sebou údajně předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun a nemocnici způsobili škodu 50 milionů korun.

Dbalého, Toběrného a další tři lidi policisté ve třetí větvi kauzy obvinili v únoru 2016. Případ se týká tří okruhů veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.

Dbalého zdravotní problémy brzdí i dvě soudní jednání v kauze Nemocnice Na Homolce. To první se týká údajné korupce při digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, druhé úplatků při poradenských službách pro Nemocnici Na Homolce. Jelikož exšéf Homolky trvá na účasti u hlavního líčení, nemůže bez něj probíhat.

Soudkyně ho nechávají zkoumat

„V obou případech soud nechal zkoumat soud zdravotní stav pana obžalovaného, zejména s ohledem na možnost jeho účasti u hlavního líčení. Neboť pracovní neschopnost v žádném případě automaticky neznamená neschopnost účastnit se hlavního líčení u soudu. To nechť posoudí znalec,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Kožiaková nechce upřesnit, jakými konkrétními potížemi její klient trpí. „Má fyzické i psychické zdravotní problémy,“ uvedla pouze. Podle informací serveru iROZHLAS.cz se Dbalý podrobil lékařskému zákroku a trpí úzkostnými stavy.

Městský soud navíc již první znalecký posudek - týkající se Dbalého zdravotního stavu - dostal. Podle lékařů ho doběhlo užívání kokainu a pití. „Posuzovaný trpí v současné době duševní poruchou, a to škodlivým užíváním alkoholu a anamnesticky i kokainu,“ citovala z dokumentu Česká televize.

Soudkyně Silvie Slepičková, rozhodující v případu digitalizace, si vyžádala ještě doplnění informací, říjnový termín hlavního líčení však ponechala. Ve druhém jednání, týkajícím se poradenských služeb, o němž rozhoduje soudkyně Hana Hrnčířová, by měl soud posudek dostat do konce listopadu.

Zda případ Dbalého stejně jako policisté některá ze soudkyň vyloučí k samostatnému projednání, nechtěla Puci předjímat. „Senát bude postupovat s ohledem na výsledky,“ dodala pouze mluvčí.

Obviněný bývalý šéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý Dbalý | Foto: Filip Jandourek

Ratha taky vyloučili

Podobně postupoval Krajský soud v Praze v případu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jehož vyloučil k samostatnému projednání, aby nebrzdil hlavní líčení. Rath nechodil k soudu kvůli údajným zdravotním potížím. Prvoinstanční rozsudek si tak vyslechl o několik měsíců později než ostatní aktéři jeho kauzy.  

Soud by rád v první části Dbalého kauzy, jejíž projednávání běží od loňského ledna, vynesl verdikt do konce roku. Není ale jasné, zda se to podaří.

Advokátka Kožiaková přiznává, že všechny kauzy zdraví exředitele Homolky zpozdí. „V podstatě ano, nicméně z důvodů, které není klient schopen ovlivnit,“ uzavřela.

Vladimír Dbalý zaslal neschopenku kvůli psychickým potížím krátce před zahájením hlavního líčení už v květnu, o odklad požádal také v srpnu.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme