Nemocných chřipkou prudce přibývá. Už čtyři lidé na ni zemřeli
Nemocnice a domovy důchodců vyhlašují kvůli chřipce zákazy návštěv. Česko je podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty na pokraji plošné epidemie chřipky. Lékaři zaznamenali tři desítky těžkých případů nemoci a čtyři pacienti už na ni dokonce zemřeli.
Zlínský kraj hlásí u dospělých stoprocentní nárůst nemocných a případů výrazně přibylo i v Praze, zvýšený výskyt chřipky je však prakticky v celé České republice.
„Během minulého týdne došlo k nárůstu počtu akutních respiračních infekcí o 23 procent a nemocnost dosáhla na úrovní republiky 1850 případů na 100 tisíc obyvatel. V podstatě všechny kraje jsou přibližně na hranici epidemie nebo těsně nad ní,“ řekla Českému rozhlasu zástupkyně hlavního hygienika Jarmila Rážová. Plošnou epidemii očekávají hygienici tento nebo příští týden.
O hrozbě chřipkové epidemie mluvila zástupkyně hlavního hygienika Jarmila Rážová
Chřipka se netýká jen Česka, epidemie zasáhla už dvanáct evropských zemí. Ve většině případů za ni může chřipkový virus H3N2. „Vlastně se u nás ta situace vyvíjí velice podobně jako v řadě jiných evropských států,“ podotkla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.
Vyhlašování chřipkových prázdnin podle ministerstva zdravotnictví příliš nepomáhá. Rodiče se často nakazí od svých dětí, a nemoc si tak členové rodiny doma doslova předávají.
„Od dětí se nakazí dospělí a posléze i babičky a dědečkové, takže nemocnost nám stoupá napříč věkovými skupinami,“ uvedla Zdena Jágrová z pražské hygienické stanice.
Na očkování je podle lékařů už pozdě. Nebylo by účinné, protože se člověk může nakazit dřív, než se v těle vytvoří dostatek ochranných látek. Zástupkyně hlavního hygienika však uvádí, že u lidí, kteří mají nějaké chronické onemocnění, může mít očkování smysl, protože případná nemoc pak mívá mírnější průběh.
Úplně jistí si nemohou být ani lidé, kteří se nechali proti chřipce očkovat. Jak poznamenala Jarmila Rážová, vakcína se připravuje dopředu, a viry chřipky se mohou měnit.
„Může dojít k lehkým změnám viru poté, co byly aplikovány očkovací látky, což se, myslím, letos malinko stalo. Takže se může stát, že onemocní i ti, kteří se nechali očkovat již třeba v říjnu nebo v listopadu loňského roku, tedy před sezónou, ale stále ten průběh by měl být u nich snadnější než u těch, kteří se nenechají očkovat,“ řekla Rážová.
Co se prevence týká, obecně platí, že nejlepší je zdravý životní styl. Lidé by se dále měli vyhýbat průvanu a jíst čerstvé ovoce. Ti, kteří již onemocněli, by pak měli být ohleduplní tím, že se izolují od ostatních a nebudou chodit do práce.