'Nemusím se vám zpovídat.' Klaus ml. jako jediný z ODS podpořil do čela bezpečnostního výboru Kotena z SPD

Když Poslanecká sněmovna hlasovala o nominaci Radka Kotena z SPD do čela bezpečnostního výboru, Václav Klaus mladší jako jediný z ODS zvedl ruku pro. Co ho k tomu vedlo? „Hlasoval jsem podle svého přesvědčení, což budu dělat i v následujících čtyřech letech,“ zdůvodnil svůj postoj v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus mladší z ODS

Václav Klaus mladší z ODS | Foto: David Neff / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Proč jste se rozhodl podpořit Radka Kotena z SPD do čela bezpečnostního výboru, když ODS hlasovala proti?
Já jsem hlasoval skoro pro všechny navržené předsedy výborů, takže jsem hlasoval i pro tohoto pána. SPD považuju za stranu jako jakoukoli jinou.

Sněmovna potvrdila šéfy výborů. Bezpečnostní povede Koten z SPD

Číst článek

Celý Demokratický blok ale hlasoval proti…
Já nejsem členem žádného Demokratického bloku. Ten už zanikl, vzhledem k tomu, že to bylo ustanoveno jen pro (volbu) orgánů sněmovny. Naše strana a někteří lidé často nehlasovali pro každého (navrženého předsedu výboru).

Z ODS jste byl ale jediný, kdo hlasoval pro Radka Kotena. Zdržela se poslankyně Černochová a poslanec Blažek.
Tak se jich taky zeptejte, proč se zdrželi. Já myslím, že bych se vám neměl zpovídat z toho, jak hlasuji.

Podle mluvčí ODS Jany Havelkové hlasování o navržených předsedech výborů nebylo závazné: „Jako ve většině dalších případů, hlasování nebylo závazné. Každý poslanec hlasoval podle svého uvážení.“

Proběhla před tím diskuse, radili jste se před tím, zda budete hlasovat jednotně?
Ne, žádné závazné hlasování jsme neměli. Hlasoval jsem podle svého přesvědčení, což budu dělat i v následujících čtyřech letech.

Pro všechny navržené předsedy výborů jste tedy ale nehlasoval.
Nehlasoval jsem třeba pro Helenu Válkovou, protože si pamatuju, jak urážela lidické ženy. Pro tu jsem nehlasoval a zdržel jsem se.

(Klaus ml. podle záznamu hlasování nepodpořil – ačkoli zbytek ODS hlasoval pro – ještě Danu Balcarovou z Pirátů, ta funkci předsedkyně výboru pro životní prostředí i tak získala – pozn. red.)

Kristýna Guryčová, haf, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme