Nemusíte-li, raději nevyjíždějte, radí silničáři

Zimní počasí komplikuje řidičům a silničářům několik dnů před vánočními svátky život. Husté sněžení, závěje, silný vítr a špatná viditelnost mají na svědomí kalamitní stav na Opavsku, Bruntálsku a Jesenicku. Nepříznivá je situace také na Vysočině, Frýdeckomístecku a v některých částech Karlovarského kraje. Večer vyhlásili kalamitu také v okrese Jablonec nad Nisou, Liberec, Rychnov nad Kněžnou, Náchod, Vsetín a Semily. Policie vyzývá motoristy, aby na silnice raději vůbec nevyjížděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sníh komplikuje dopravu | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Situace na Jesenicku, kde od rána zuří sněhová vichřice, je stále vážnější. Na území okresu hustě sněží a údržbu vozovek komplikuje silný vítr. Uzavřeny jsou úseky Větřichov-Rejvíz, od Velkých Kunětic po křižovatku II./456, II./457 po Žulovou, Bílý potok-Bílá voda, Javorník-Bernartice a Bernartice-Buková.

Neprůjezdné jsou prakticky všechny silnice třetí třídy na Javornicku. Nejhorší situace je mezi Žulovou a Skorošicemi, uvízlé automobily tam pomáhají vyprošťovat hasiči. Kvůli kalamitě zasedl krizivý štáb, jehož úkolem je hledat, kde by se osádky zapadlých aut alespoň ohřály. Na Šumpersku rovněž hustě sněží, cestáři ale zatím situaci zvládají.

Dispečer opavských silničářů Pavel Godovský řekl, že jeho kolegové se na některé cesty ještě vůbec nedostali. Problémy s průjezdností jsou hlášeny v okolí obcí Hradec, Domoradovice, Melč, Malé Heraltice, Velké Heraltice, Košetice, Hlavnice a Mladecko. "Tam, kde radlice přejede, tak za dvacet minut je to znovu uzavřené," postěžoval si Godovský.

Na Bruntálsku jsou velké problémy se sjízdností silnic na celém území okresu. Podle dispečera Jaromíra Šimka by tam teď řidiči raději vůbec neměli jezdit. "Ve 12:30 byl vyhlášen kalamitní stav pro celé území okresu Bruntál z důvodu silného větru a tvořících se sněhových závějí," řekl Šimek. Na některých úsecích musí provoz dočasně zastaven kvůli uvízlým vozidlům, dodává.

Na Jablonecko se dostanou jen vozidla vybavená řetězy a zimními pneumatikami. Vozovky první třídy, zejména pak trasy autobusových linek jsou sice neustále protahovány pluhy, ale vytrvalé a husté sněžení během chvilky maří práci zimní údržby, která nasadila veškerou techniku. Kamiony už v několika případech zablokovaly výjezdovou komunikaci z Jablonce na Prahu. Na silnicích druhé a třetí třídy leží 10 až 15 centimetrů sněhu.

V Libereckém kraji jsou i s řetězy nesjízdné vozovky druhé a třetí třídy, na vozovkách v závějích zůstává uvězněná technika. Hustě sněží a i tam se řidičům nedoporučuje vyjíždět. Silné sněžení a vítr přinutily vyhlásit kalamitní stav také na Semilsku. Podle Vladimíra Syrovátky z tamní správy a údržby silnic udržuje sjízdnost 16 autosypačů a sedm traktorů, všechny hlavní tahy se zatím daří udržovat průjezdné.

Přívaly sněhu a silný vítr komplikují dopravu také v Krkonoších. Silničáři museli kvůli vichřici a snížené viditelnosti na čas odstavit techniku. Nejhorší situace panuje v horských oblastech. Helena Steinerová z trutnovské správy silnic ale potvrdila, že všechny krkonošské silnice jsou zatím sjízdné. Řidiči musejí být velmi opatrní i v Orlických horách a ve svitavském okrese.

V okrese Příbram je neprůjezdná silnice první třídy číslo 4, mezi obcemi Zalužany - Chraštice. Důvodem je špatné počasí a uvízlá vozidla. Ti, kdo zůstali na tomto místě, se mohou zahřát ve škole v obci Chraštice, která se nachází u kostela. Radiožurnálu to potvrdil ředitel školy Karel Derfl. Škola je řidičům schopna zajistit přístřešek, teplý čaj a lehátka, dodal ředitel.

Silnice prvních a druhých tříd na Vysočině jsou sjízdné s maximální opatrností. Zejména ve vyšších partiích kraje se tvoří sněhové jazyky a závěje. Silnice prvních a druhých tříd se ale cestářům daří udržet průjezdné. Leží na nich sice vrstva uježděného či rozbředlého sněhu, s velko dávkou opatrnosti jsou ale sjízdné. Nejhorší situace je od odpoledne na silnicích 38 ve směru Jihlava-Kolín a 34 z Humpolce přes Havlíčkův Brod na Ždírec nad Doubravou. Kritický je hlavně úsek kolem České Bělé.

Dopravní incidenty se odehrávaly pouze jednotlivě. Zapadlé kamiony museli policisté a hasiči řešit na Pelhřimovsku, několik případů se stalo na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. Odpoledne tam byly problémy mezi samotným okresním městem a Golčovým Jeníkovem. Led ukrytý pod sněhovou vrstvou byl zřejmě příčinou několika dopravních nehod. Úsek dálnice D1, který Vysočinou prochází, je sjízdný, místy jej ovšem pokrývá sněhová břečka.

Na Rychnovsku je neprůjezdná například silnice mezi Vamberkem a Rychnovem nad Kněžnou, kterou blokují převážně kamióny. Na Náchodsku silničáři uzavřeli mimojiné úseky mezi Dolní Radechovou a Horními Rybníky a Božanovem a Broumovem. Chumelenice trápí motoristy i na Jičínsku, kde na silnicích uvízlo několik kamiónů.

Počasí hrozí i železnici. Až do dnešního večera zvládali železničáři sníh bez větších problémů. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského ale začínají mít vlaky v některých oblastech kvůli sněhu zpoždění, zatím však nemusela být uzavřena žádná trať. "Ke komplikacím dochází především na severu republiky, například v oblasti Šluknovského výběžku či na Jesenicku," upřesnil Šťáhlavský.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz . Pokud se dostanete do dopravních potíží, zavolejte nám do Českého rozhlasu na pražský telefon 21552105.

Ivana Bernáthová, Zdenka Schovánková, Petros Martakidis, Marcela Lanková, Tomáš Piňos, Martin Hromádka, Zdeňka Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme