Nemůžou se svěřit nezávislé osobě, upozorňuje Chvojka na potřebu dětského ombudsmana

Špatnou finanční situaci, násilí, šikanu nebo rozvod rodičů - to vše by mohl v budoucnu řešit dětský ombudsman. O jeho zřízení se diskutuje už několik let. Téma znovu otevřelo ministerstvo pro lidská práva s experty na ochranu dětí, například s ombudsmankou, právníky nebo předsedou národního parlamentu dětí. Shodli se, že je potřeba, aby měly děti před úřady větší zastání. Česko je podle analýzy ministerstva jedna z posledních zemí Evropské unie, která dětského ombudsmana nemá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka znevýhodněných dětí v běžných třídách funguje v ZŠ Lyčkovo náměstí už roky

Výuka znevýhodněných dětí v běžných třídách funguje v ZŠ Lyčkovo náměstí už roky | Foto: Filip Jandourek

O jeho vzniku se v Česku mluví už dlouho – do praxe se ho ale zatím žádné vládě zavést nepovedlo. Podle ministra pro lidská práva Jana Chvojky je Česko jednou z posledních evropských zemí, která dětského ombudsmana nemá.

„Děti dneska nemají možnost se obrátit na nějakou nezávislou osobu se svými problémy musí se obrátit na veřejného ochránce práv, který ovšem má trošku jiné komptenece než se jenom věnovat dětem,“ řekl Radiožurnálu ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD.

Ročně dorazí veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové přes padesát podnětů od dětí, které řeší problémy doma nebo ve škole. Úřad ombudsmanky se jim snaží maximálně pomoci. Podle Šabatové ale nemá dostatečné kapacity, aby agendu dětských práv pokryl kompletně.

„Dětský ombudsman má dva velké základní. úkoly. Jeden je vyřizovat podněty a stížnosti těch dětí, ale co se považuje za zásadnější a důležitější je vyhledávat právě systémové problémy a pokoušet se je odstraňovat a komunikovat s dětmi osvětovým způsobem. To my neděláme,“ vysvětluje Radiožurnálu veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Experti na lidská práva i někteří politici se shodují – je potřeba zakotvit dětského ombudsmana do zákona. Stejnou notu ale už nemůžou najít v pohledu na to, jak by měl institut ochránce práv dětí vypadat.

Ministr Chvojka je pro samostatnou instituci. Ředitelka nadace Naše dítě a senátorka za ANO Zuzana Baudyšová se přiklání k rozšíření pravomocí ombudsmanky.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme