Nenajdete obec, kde by ANO nezískalo aspoň jeden hlas. V baštách holdingu Agrofert bodovalo hnutí výrazněji

Hnutí ANO vyhrálo volby nejen ve všech krajích, ale i ve všech okresech, což se zatím žádné straně v polistopadové historii nepodařilo. I v té nejmenší vesnici dostal Andrej Babiš alespoň jeden hlas.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agrofert (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V obcích, kde je nejvýznamnějším zaměstnavatelem některá z firem seskupených v holdingu Agrofert, byl úspěch hnutí ANO ještě výraznější, pochlubil se na Facebooku Andrej Babiš.

Andrej Babiš k výsledkům voleb na oficiálním profilu na facebooku, | Foto: Repro: Český rozhlas | Zdroj: Facebook

V Lovosicích, kde dávají chemičky Lovochemie a Preol práci více než tisícovce lidí, hlasovala pro ANO téměř polovina voličů. V Lišanech u Loun, kde sídlí výkrmna vepřů ANIMO Žatec dostal dokonce přes 60 procent hlasů. Také v Olbramovicích, obci na jejímž území stojí farma Čapí hnízdo, uspělo ANO výrazně víc než v celé republice: podpora pro ANO se tam od minulých voleb zvedla ze 30 na 43 procent.

Jediné dvě obce, kde patří Agrofert k hlavním zaměstnavatelů, a zároveň tam ANO dosáhlo mírně podprůměrného výsledku, jsou jihomoravské Modřice a jihočeské Mirovice – v obou obcích stojí velké provozovny Vodňanské drůbeže.

Před otevřením hlasovacích místností vydal zprávu server Echo24, že jedna ze společností z Babišova svěřenského fondu svým zaměstnancům na nejnižších pozicích těsně před volbami vyplatila mimořádnou prémii 10 tisíc korun.

K tomu mluvčí Agrofertu pro server uvedl: „Důvod je naprosto jednoduchý – vysoké konkurenční prostředí na trhu práce a všeobecný nárůst mezd v regionu. Fatry se to týká bezprostředně kvůli masivnímu náboru okolních podniků. Mimochodem – podobné doplatky dle našich informací vyplatily i další podniky v regionu.“

Výsledky v jednotlivých obcích

Volební výsledky ve vybraných obcích, které mají poměrně nízký počet obyvatel, a zároveň v nich sídlí či mají provozovny velcí zaměstnavatelé z holdingů Agrofert či Synbiol, najdete v tabulce. Chybí v ní velké podniky Agrofertu z větších měst (například Synthesia z Pardubic, centrála Olmy v Olomouci či ústředí Penamu v Brně), protože v takových případech nelze výraznější vliv podniku na volební výsledek v celém městě předpokládat. Do výběru jsou naopak ze symbolického důvodu zařazeny Olbramovice, ačkoli farma Čapí hnízdo není velkým zaměstnavatelem. 

Podrobnější pohled na volební výsledky ukazuje, že hnutí ANO si od minulých voleb polepšilo v drtivé většině obcí. Analýza serveru iROZHLAS.cz našla jen 300 obcí, kde Babišova strana zaznamenala horší výsledek než před čtyřmi lety. Patří mezi ně například pětitisícová Jesenice a několik dalších sídel v okolí Prahy.

O 6,5 procentního bodu horší výsledek než v minulých volbách mělo ANO také například ve Špindlerově mlýně, o 5,3 procentního bodu méně získalo v Harrachově, o čtyři procentní body si pohoršilo ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku.     

Mapa zisků a ztrát hnutí ANO ve všech obcích srovnává výsledky letošních voleb s výsledky z roku 2013. Modrá barva znmená zisk, červená ztrátu. | Foto: Jan Cibulka | Zdroj: https://www.irozhlas.cz/volby/volby-2017-ano-uspech-prohra-zeleni-mapa-vysledku_1710230600_cib

Zisky a ztráty oproti minulým volbám můžete detailně prozkoumat v interaktivní mapě.

V následující tabulce se pak můžete podívat, ve kterých obcích získalo ANO nejvíce hlasů, ve kterých nejméně a jak velký je rozdíl oproti předchozím volbám. Kliknutím na název sloupce lze tabulku seřadit, pomocí vyhledávacího pole pak filtrovat obce a okresy, které vás zajímají.

Z tabulky mimo jiné vyplývá, že zatímco před čtyřmi lety nedostalo ANO v tuctu menších obcí ani jeden hlas, letos už se žádná taková nenašla: i v té nejmenší vísce přesvědčila Babišova strana alespoň jednoho voliče. Nejméně jich pro ANO hlasovalo v Kostelní Myslové u Jihlavy (jeden hlas z 35) a ve Šléglově na Šumpersku (jeden hlas z 21).

pek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme