Nenapravitelný zločinec, popsal znalec údajného vraha z Klánovického lesa

Muž obžalovaný z vraždy hledače pokladů v Klánovickém lese je jako zločinec nenapravitelný. U Městského soudu v Praze to ve středu řekl znalec z oboru psychologie Jiří Klose. Obžalovaný už dříve přiznal, že hledače pokladů před třemi lety zastřelil. Zavraždit ho prý ale neplánoval, chtěl mu jen sebrat detektor kovů, aby neodhalil jeho zakopaný lup. Obžalovanému hrozí výjimečný trest. Soudkyni požádal dopisem o doživotí.

Klánovice/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Znalec z oboru psychologie Jiří Klose u pražského soudu uvedl, že obžalovaný jednal v afektu, který neumí ovládat. Jeho nápravu vyloučil.

„Má v sobě tendenci kritické situace řešit impulzivním, nekorigovaným jednáním. Přestože rozum není v zásadě poškozen, tak v kritickou chvíli převáží ty afekty," vypověděl Klose.

Obžalovaný se již dříve přiznal i k dalším trestným činů, mimo jiné k vloupání o Vánocích 2013. Přitom postřelil muže, který ho pronásledoval. Státní zástupce proto střelce obžaloval ještě z pokusu o další vraždu.

Vražda v Klánovickém lese

Obžalovaný byl v minulosti odsouzený za pokus o vraždu a víc než dvě desítky vloupání. V tomto případě zastřelil podle státního zástupce 11. června 2014 v Klánovickém lese hledače pokladů.

Třiatřicetiletého Uzbeka střelil třikrát do hlavy. Poslední ránu prý oběti zasadil do spánku po pěti minutách, protože už se „na to nemohl dívat". Muže prý ale zavraždit nechtěl, oběť prý byla „v nesprávnou dobu na nesprávném místě".

Třetí výstřel do spánku byla ‚rána z milosti‘, řekl vrah z Klánovic. Hrozí mu doživotí

Číst článek

„Chtěl jsem mu pouze sebrat ten detektor, ale prostě se to zvrhlo a začal se bránit. Sekl mě lopatkou do hlavy, já jsem v pudu sebezáchovy začal střílet," popsal už dříve.

Detektor kovů mu chtěl údajně sebrat kvůli tomu, že muž se pohyboval zhruba sto metrů od skrýše, kde si obžalovaný ukrýval kořist z krádeží. Tělo oběti později údajně spálil, aby zahladil stopy.

Svůj lup po vraždě vykopal a zhruba po týdnu znovu ukryl nad obcí Srbsko. Z Klánovic ho prý chtěl tak jako tak přemístit, protože cennosti mu tam už jednou předtím vyhrabali divočáci. Právě kvůli zvířatům chodil skrýš každý týden kontrolovat.

Vražda z Klánovic zůstávala dlouho neobjasněná. Jediným vodítkem bylo to, že v lese se střílelo ze stejné zbraně jako v Počernicích. Policisté proto museli pachatele chytit při obdobném vloupání, což se jim podařilo v prosinci 2015. K vraždě se přiznal po čtvrt roce.

Evelyna Kulíšková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme