Nenávist na síti. Kvůli Ortelu vyhrožovali zpěvákovi Bangovi, teď jim hrozí vězení

Tisíce komentářů a reakcí vyvolalo loňské gesto Radka Bangy. Zpěvák se během předávání Českého slavíka postavil proti kapele Ortel, svůj postoj pak vysvětlil na sociální síti Facebook. A jeho slova strhla vlnu nadávek, urážek a výhrůžek. Policie už kvůli nenávistným výrokům jednoho muže obvinila, druhý čelí obžalobě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvák Radek Banga na archivním snímku z roku 2015 | Zdroj: Profimedia

Osm měsíců po incidentu žene policie podle serveru Lidovky.cz k odpovědnosti za nenávistné útoky dva muže. První z nich už byl obžalován.

„Pachatel byl obžalován z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ potvrdila vedoucí žalobkyně z Okresního státního zastupitelství v Kladně Nina Brožová.

Druhého muže zatím policisté jen obvinili. „Osoba, o které se zmiňujete, je účastníkem trestního řízení, které je vedeno u zdejšího územního odboru policie pro trestný čin násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Věc je ve stádiu vyšetřování,“ upřesnila šéfová prostějovských státních zástupců Naděžda Kezniklová.

Oběma hrozí v případě uznání viny až tři roky vězení. Zpěvák Radek Banga probíhající vyšetřování nechtěl komentovat.

Případ Radka Bangy

Muži ale představují jen zlomek těch, kteří zpěvákovi Radku Bangovi pověsili na jeho facebookovou stránku nenávistný vzkaz. Zpěvák skupiny Gipsy.cz na loňském ročníku Českého slavíka otevřeně vystoupil proti kapele Ortel. Kontroverzní skupina i její zpěvák získali v hudební soutěži druhé místo.

Kapela Ortel na vyhlašování Český slavík 2016 | Zdroj: Profimedia

Sálem se ozval potlesk, Banga ale vyhlášení doprovodil pískotem a poté na protest opustil sál. Následující den svůj postoj vysvětlil právě na Facebooku.

„Jsem zarmoucen faktem, že tomuto zjevnému propagování nacismu nejen přihlížel celý sál, ale většina dokonce tleskala. Jen malá hrstka odvážných se ozvala. Ptám se mých kolegů, zpěváků, moderátorů, herců, sportovců – čemu jste tleskali? Já vám řeknu čemu – tleskali jste nacistům,“ doplnil.

A na Bangově profilu se strhla slovní bouře. Na příspěvek zareagovalo více než 21 tisíc lidí, přes 3000 ho sdílelo a více než 7000 ho komentovalo, mnohdy nevybíravě.

„Cikán zůstane cikánem, sotva zvládl základní školu a teď tady zkouší co??!! Fakt hnus, kdyby se někdo takhle postavil proti cikánské kapele, tak je to hned diskriminace,“ napsal například jeden z uživatelů.

Jiní se ale zpěváka zastali: „Posílám mraky podpory! Díky za tvé gesto a tvá slova.“

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme