Za nenávistné komentáře u fotky dětí z teplické školy padlo první obvinění. Muži hrozí až tři roky vězení

Za nenávistné komentáře na sociálních sítích pod fotografií žáků první třídy ze základní školy v teplických Proseticích obvinila frýdecko-místecká policie prvního člověka. Muži hrozí až tři roky vězení. Uvedla to v pondělí Česká televize. Do třídy chodí převážně romské, vietnamské a arabské děti. V případu policie prověřuje další dva podezřelé.

Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích. | Foto: Zdeněk Traxler | Zdroj: Deník

Fotografie dětí první třídy se loni na podzim objevila na stránkách místního Deníku, který zveřejňuje fotografie prvňáků i v jiných okresech. Poté se objevila i na sociálních sítích, kde někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky. „Tam by sednul granát jak pr*** na prkýnko,“ zněl další z mnoha komentářů. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.

Nejsem nějaký rasista... velký, prvňáky jsem do plynu neposílal, hájí se autor komentáře pod fotkou z Teplic

Číst článek

„V této věci již bylo muži sděleno obvinění z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Za toto jednání může být muž potrestán odnětím svobody v délce trvání od šesti měsíců až tři roky,“ uvedla policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Jednání dalšího podezřelého policie nejdříve vyhodnotila jako přestupek a řešil ho přestupkový odbor tachovského městského úřadu. Dozorující státní zástupce ale nařídil vrátit případ zpět policii. Třetího podezřelého vyšetřovaného policií v Teplicích se dosud nepodařilo vyslechnout.

Server iROZHLAS.cz v listopadu loňského roku kontaktoval dva diskutéry, kteří pod fotku dětí z teplické školy ZŠ Plynárenská přidali nenávistné komentáře. Víťa Kroupa vtipkoval v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici a „řešení problému se tak přímo nabízí“. Podle něj je byl ale komentář vytržen v kontextu a posílání dětí do plynu tím nemyslel. Diskutující Alena Čtvrtlíková, která navrhovala stížnost na teplickou školu, prý komentář napsala „v zápalu“ a proti dětem na fotografii nic nemá.

Případ vyvolal vlnu solidarity a podpory veřejnosti. Ve prospěch školy byly například založeny dvě sbírky. Útoky na děti odsoudila i řada politiků a osobností, například ombudsmanka Anna Šabatová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme