Za nenávistné komentáře u fotky dětí z teplické školy padlo první obvinění. Muži hrozí až tři roky vězení
Za nenávistné komentáře na sociálních sítích pod fotografií žáků první třídy ze základní školy v teplických Proseticích obvinila frýdecko-místecká policie prvního člověka. Muži hrozí až tři roky vězení. Uvedla to v pondělí Česká televize. Do třídy chodí převážně romské, vietnamské a arabské děti. V případu policie prověřuje další dva podezřelé.
Fotografie dětí první třídy se loni na podzim objevila na stránkách místního Deníku, který zveřejňuje fotografie prvňáků i v jiných okresech. Poté se objevila i na sociálních sítích, kde někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky. „Tam by sednul granát jak pr*** na prkýnko,“ zněl další z mnoha komentářů. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.
Nejsem nějaký rasista... velký, prvňáky jsem do plynu neposílal, hájí se autor komentáře pod fotkou z Teplic
Číst článek
„V této věci již bylo muži sděleno obvinění z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Za toto jednání může být muž potrestán odnětím svobody v délce trvání od šesti měsíců až tři roky,“ uvedla policejní mluvčí Karolína Bělunková.
Jednání dalšího podezřelého policie nejdříve vyhodnotila jako přestupek a řešil ho přestupkový odbor tachovského městského úřadu. Dozorující státní zástupce ale nařídil vrátit případ zpět policii. Třetího podezřelého vyšetřovaného policií v Teplicích se dosud nepodařilo vyslechnout.
Server iROZHLAS.cz v listopadu loňského roku kontaktoval dva diskutéry, kteří pod fotku dětí z teplické školy ZŠ Plynárenská přidali nenávistné komentáře. Víťa Kroupa vtipkoval v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici a „řešení problému se tak přímo nabízí“. Podle něj je byl ale komentář vytržen v kontextu a posílání dětí do plynu tím nemyslel. Diskutující Alena Čtvrtlíková, která navrhovala stížnost na teplickou školu, prý komentář napsala „v zápalu“ a proti dětem na fotografii nic nemá.
Případ vyvolal vlnu solidarity a podpory veřejnosti. Ve prospěch školy byly například založeny dvě sbírky. Útoky na děti odsoudila i řada politiků a osobností, například ombudsmanka Anna Šabatová.