Trest za nenávistný komentář? Soudkyně v rozsudku napsala, že v žádném případně nemohlo jít o vtip

Provedeným dokazováním byla vina obžalovaného nepochybně prokázána, napsala soudkyně Lucie Yakut v rozsudku, jímž nepravomocně potrestala autora nenávistného komentáře pod fotkou prvňáčků ze ZŠ Plynárenská v Teplicích. Server iROZHLAS.cz dokument získal s pomocí informačního zákona. Vítězslav Kroupa podal proti šestnáctiměsíčnímu trestu s podmíněným odkladem na tři roky odvolání, kterým se ve čtvrtek jím zabýval Krajský soud v Ústí nad Labem.

Teplice (Aktualizováno: 15:41 1. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích | Foto: Zdeněk Traxler | Zdroj: Deník

Muž byl nepravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Okresní soud v Teplicích kromě nenávistného komentáře vzal v potaz i to, že muž na svůj profil na sociální síti umístil fotografie spojené s nacistickou ideologií - válečného zločince Hermana Göringa, říšské orlice držící ve spárech hákový kříž či nacistického vůdce Adolfa Hitlera s komentářem „Krásne bílé sny, Přátelé.“

Případ komentářů pod fotkou prvňáků z Teplic míří k soudu v Ústí nad Labem. Obžalovaný se odvolal

Číst článek

„Je zcela nepochybné, že opakovaným zveřejňováním symbolů nacismu a jeho hlavních všeobecně známých představitelů, nadto doplněným vlastními komentáři obžalovaného, obžalovaný veřejně projevoval sympatie k soudobé neonacistické scéně,“ napsala soudkyně Lucie Yakut v rozsudku, který má iROZHLAS.cz k dispozici.

Komentářem „Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to taky nenapadlo !!!“ pod snímkem prvňáčků z teplické školy pak podle soudu „zcela nepochybně podněcoval nenávist k etnické skupině“. Třídu totiž navštěvovaly převážně romské, arabské a vietnamské děti.

Vtip? V žádném případě

Soudkyně Yakut upozornila zejména na slovo „řešení“: „Obsahem komentáře je pak zcela zřejmý odkaz na ‚řešení‘ ve formě vyvražďování v plynových komorách, tak jak probíhalo za druhé světové války vůči židům. Odkaz na takovýto postup pak lze zcela nepochybně vyhodnotit jako projev nenávisti a její podněcování.“

Odmítla tvrzení mužova obhájce Michaela Manna, že komentář byl černým humorem. Mann dříve v rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedl, že se mu sám zasmál. Jeho výroky se poté začala zabývat Česká advokátní komora.

„V žádném případě nebylo možno na základě provedeného dokazování dospět k závěru, že komentář (…) by byl, byť zcela nevhodným, vtipem či žertem ze strany obžalovaného,“ uvedla soudkyně.

Soud navíc zveřejněné fotografie s komentáři neposuzoval jednotlivě, ale přihlížel i ke vzájemnému kontextu.

Facebookoví přátelé

Okresní soud v Teplicích se případem zabýval už podruhé. Napoprvé muže zprostil obžaloby s tím, že není možné prokázat, že skutek spáchal. Proti tomu se odvolal státní zástupce, Krajský soud v Ústí nad Labem následně původní rozsudek zrušil a případ vrátil zpět k soudu do Teplic.

Během nového líčení svědčilo i několik facebookových přátel obžalovaného. „Osobně ho vidím poprvé až tady u hlavního líčení,“ prohlásil u soudu Vladimír K. On sám má na sociální síti 5000 přátel, přesto ale věděl, že dotyčný v inkriminované době pobýval pracovně v zahraničí. „Byl v Norsku, Švédsku, nebo někde takhle. To mi psal,“ uvedl. 

‚Řešení se přímo nabízí.‘ Za komentář pod fotkou teplických prvňáčků dostal Kroupa podmínku

Číst článek

Tato část svědectví byla pro dokazování důležitá. Pro vysvětlení: obžalovaný muž sdílel příspěvky v době, kdy pracoval v Dánsku. A společnost Facebook odmítla Národní centrále proti organizovanému zločinu poskytnout data jeho uživatelského účtu s tím, že vydání podléhá dánské jurisdikci.

Čtyřikrát odsouzený

„Při úvaze o druhu trestu a jeho výměře přihlédl soud k povaze a závažnosti spáchaných přečinů, poměrům obžalovaného, jakož i k jeho dosavadnímu způsobu života a k možnostem jeho nápravy,“ napsala dále soudkyně Yakut.

Zmínila, že muž byl v minulosti už čtyřikrát odsouzený a pokaždé si musel trest odpykat ve vězení. První tři tresty mu přitom byly původně uložené jako podmíněně odložené na zkušební dobu. „Obžalovaný se dopouštěl různorodé trestné činnosti, tato však nebyla ani druhově shodná s trestnou činností, která mu je nyní kladena za vinu,“ stojí v rozsudku.

„Ve prospěch obžalovaného pak soud přihlédl k době, která od spáchání nyní projednávané trestné činnosti uplynula. Nemohl však přihlédnout k doznání, sebereflexi a lítosti obžalovaného, když to vše chybělo,“ pokračovala soudkyně.

Státní zástupce navrhoval vězení, Lucie Yakut ale podmíněný trest zdůvodnila tím, že „nápravy obžalovaného je ještě možno dosáhnout trestem nespojeným s přímým odnětím svobody“.

Vítězslav Kroupa se proti verdiktu odvolal, Krajský soud v Ústí nad Labem ve čtvrtek odvolání zamítl a potrestal ho podmíněným trestem vězení 16 měsíců s odkladem na tři roky. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme