Autor nenávistného komentáře proti prvňákům k soudu nepřišel, jeho advokát žádá o zproštění

Za nenávistné komentáře pod fotkou prvňáků z Teplic požaduje státní zástupce pro jeho autora Vítězslava Kroupu podmíněný trest. Případ v pátek řešil teplický soud. Podle obžaloby muž svými komentáři upozorňoval na rasu dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války. Soudkyně rozsudek vynese v pondělí. Obžalovaný muž se hlavního líčení nezúčastnil, jeho advokát požaduje zproštění obžaloby.

Teplice (Aktualizováno: 15:31 26. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příspěvek Víti Kroupy pod fotografií dětí z teplické základní školy. | Foto: reprofoto Facebook Víti Kroupy | Zdroj: Facebook

Kroupa pod fotku prvňáků napsal: „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“

Žaloba ho viní i ze šíření neonacistických materiálů. „Ve veřejně přístupné části na svém profilu zobrazil uvedené fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem, což jsou symboly či postavy jednoznačně adorované a užívané jako symboly soudobou neonacistickou scénou,“ uvádí obžaloba.

‚Opakovaně trestaný násilník a neonacista.‘ Před soud jde poslední z autorů komentářů pod fotkou prvňáků

Číst článek

Kroupa se podle státního zástupce dopustil přečinů projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Jeho obhájce Michael Mann svou závěrečnou řeč uvedl citátem z Haškova Švejka, a to údajně proto, aby doložil, že obavy z islámu nejsou v Evropě ničím nový. Po rozboru slov ze známé knihy soudkyně obhájce přerušila s tím, že by se kromě literárního a politického exkurzu měl dostat k podstatě případu.

‚Kousavá poznámka‘

„Obhajoba má za to, že obžalovaný žádnou nenávist nevyjadřuje, nelze dovodit zvlášť závažný negativní vztah k nějaké rase,“ uvedl obhájce. Kroupa pracuje jako mechanik v západní Evropě a je podle Manna denně ve styku s černochy, Araby, Turky a nikdy s nimi neměl žádný konflikt.

„Prostě jen napsal komentář k fotce, jak to v tu chvíli cítil, jízlivě, cynicky, sarkasticky,“ řekl Mann, podle kterého šlo o „kousavou ostrou poznámku, která řeže do masa“, nebo chtěl možná jen provokovat. Zveřejnění fotek pak podle Manna nemůže být trestným činem.

Opakované tresty

V minulosti ho soudy opakovaně trestaly za násilné trestné činy. „Ač v prvních třech odsouzeních šlo o tresty odnětí svobody původně podmíněně odložené, nakonec mu všechny tři byly přeměněny na trest nepodmíněný, který mu byl rovnou uložen v případě čtvrtého odsouzení. Z výkonů těchto trestů byl podmíněně propuštěn v listopadu 2014,“ uvádí státní zastupitelství.

Fotografii tabla žáků první třídy v teplické části Prosetice zveřejnil tamní Deník v říjnu 2017. Krátce poté se pod ní na facebooku objevila řada nenávistných příspěvků.

Další dva případy

Kromě Kroupova komentáře měly policejní dohru ještě další dva. Diskutující Petr Valůch pod obrázek napsal: „Tam by sednul granát jak pr... na prkýnko.“  Státní zástupce jeho stíhání nakonec podmíněně zastavil, protože mimo jiné přispěl 15 tisíci korunami na dobročinnost.

Šestadvacetiletá žena z Tachova pod fotografii napsala slovo „rovnou“ a přidala obrázek pistole. Od soudu kvůli tomu odešla s podmíněně odloženým trestem 18 měsíců a pokutou 20 tisíc korun.

Jan Bachorík, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme