Nenávistné komentáře řeší opět soud. Nejvyššímu státnímu zástupci připadá udělení pokuty nedostatečné

„A my na ně budeme platit… Proč ty autobusy radši nezapálili.“ Za tento komentář byla jeho autorce okresním soudem udělena v říjnu 2018 pokuta 500 korun. Napsala jej na facebooku k videu, které ukazuje, jak policie našla v kamionech migranty a přemísťovala je do autobusů, ve kterých je následně odvezla do uprchlického zařízení. Případem se bude opakovaně zabývat Nejvyšší soud. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Policie slibuje, že se na nenávistné komentáře na sociálních sítích zaměří a bude je stíhat. (ilustrační foto) | Foto: downloadsource.fr, CC BY 2.0

Okresní soud Plzeň-město, který se případem zabýval jako první, jej nevyhodnotil jako trestní čin. Považoval jej za přestupek a na základě toho vyměřil ženě 500korunovou pokutu. „Společenskou škodlivost skutku značně snižuje skutečnost, že obviněná se měla dopustit přečinu pouze jedním skutkem, tj. pouze jedním komentářem publikovaným na sociální síti,“ stálo ve vyjádření.

Komentář o zapalování autobusů s běženci bude řešit Nejvyšší soud. Žena ho napsala na facebook

Číst článek

Státní zástupce se proti tomuto rozhodnutí odvolal, ale Krajský soud v Plzni jej potvrdil. Zapojil se tedy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který poukázal na mimořádně silnou míru nenávisti v komentáři. „Lze si stěží představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci specificky vymezené skupiny jedinců,“ napsal Zeman ve svém dovolání.

Nejvyšší soud dal koncem ledna Pavlu Zemanovi za pravdu a tento týden zveřejnil na svých stránkách odůvodnění. Zkritizoval, že se okresní a krajský soud zabývali pouze jedním příspěvkem a ne následnou diskuzí pod ním. Dal pokyny, aby soud předal spis úřadu, který by měl otevřít přezkumné řízení.

Policie se na to zaměří

Celou vlnu nenávistných komentářů strhl nedávno také teroristický útok v novozélandském městě Christchurch. Jeden muž z Česka komentoval událost větou: „Nejsou to teroristi, ale hrdinové.“ Na následný dotaz serveru iROZHLAS.cz se ke svému autorství přiznal a stál si za ním s tím, že „konečně jim to někdo vrátil“.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

Policie i v reakci na tato vyjádření slibuje, že se na nenávistné komentáře na sociálních sítích zaměří a bude je stíhat. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem či podněcování nenávisti. „Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen,“ sdělil Švejdar.

K důraznému zakročení proti nenávistným projevům vyzval i ministr vnitra Jan Hamáček. „Hovořil jsem s policejním prezidentem i s nejvyšším státním zástupcem a oba jsem je požádal, aby se orgány činné v trestním řízení věnovaly tomuto fenoménu. Pro mě je to totiž naprosto nepřijatelné a je potřeba takovéto kroky vyšetřit a případně odsoudit," uvedl Hamáček serveru Aktuálně.cz. nový policejní prezident Jan Švejdar. Podle něj policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem či podněcování nenávisti.

anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme