Nenechat se omrzet, radí držitel ocenění Nejlepší senior roku 2013

Nadace Charty 77 - Konto Bariéry ocenila Nejlepšího seniora roku 2013. Stal se jím 72letý Zdeněk Joukl z Desné v Jizerských horách Projekt Sensen takto oceňuje ty, kteří svojí činností inspirují a motivují ostatní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senior, důchodce, odpočinek | Foto: Free Stock Photos

„Je známé rčení: Když ne já, tak kdo? Naučil jsem si zařizovat věci sám. Píšu básničky, a když jsem chtěl, aby je někdo vydal, tak s tím byl problém. Tak jsem si založil vydavatelství a vydávám si je sám,“ říká oceněný senior.

Řídí se heslem K. H. Borovského „nenechat se omrzet“. Zapojuje se do dění, které se týká jeho rodiny, sousedů a hlavně národa a země, ve které žije.

„Společnost má nějaký problém, pan Joukl si sedne a vypracuje projekt, který ten problém řeší. Potom ho pošle na příslušná místa, ta mu poděkují a tím záležitost většinou skončí,“ říká o své práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejlepší senior roku 2013 Zdeněk Joukl byl hostem Víkendového odpoledního Radiožurnálu

Zdeněk Joukl vytvořil už asi 30 projektů, které se mimo jiné týkají nakupování českých výrobků, snížení nezaměstnanosti nebo nižší úmrtnosti na silnicích.

„Potom mám třeba projekt Senioři s námi – základ je ten, aby každý člověk aspoň půl hodiny za měsíc promluvil s nějakým osamělým seniorem,“ přibližuje s tím, že aktuálně se věnuje problematice předávání zkušeností mladým, aby neopakovali staré chyby:
„Jsme příliš domýšlivý, hlavně mladí lidé, kteří si myslí, že všechno ví nejlépe. Taky jsem byl takový.“

Chyba podle něj ale není jen na jedné straně. Starší lidé totiž nesepisují své paměti, a ty se proto nemají jak dostat k potřebným.

„Další problém je v tom, že i když ten člověk, ke kterému se ty zkušenosti dostanou, ví, že je to třeba dobrá věc, tak to prostě není schopen realizovat,“ vysvětluje Zdeněk Joukl, oceněný titulem Nejlepší senior roku 2013.

Matěj Skalický, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme