Není nemocné, operaci nepotřebuje, říká o týraném štěněti veterinářka, která ho ošetřuje

ROZHOVOR. Bouřlivé reakce vyvolal článek o týraném štěněti maďarského ohaře, jehož se ujalo severomoravské hnutí Čtyřlístek pro hafany vedené Danou Bílkovou. Podle zástupce facebookové skupiny maďarský ohař Jiřího Belšána není jasné, zda pes dostal potřebnou léčbu, a jak Bílková nakládá s penězi, které jí lidé díky štěněti posílají. Zpravodajský web Českého rozhlasu však hovořil s veterinářkou Alenou Kousalovou, která zvíře ošetřuje. Lékařka jakákoliv podezření kolem útulku odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šestiměsíční štěně maďarského ohaře, které někdo brutálně týral. | Foto: Čtyřlístek pro hafany Dana Bílková

Bílkové kdosi štěně na pokraji smrti přinesl v sobotu večer, jak popsala. Od té doby se o něj stará a na facebookovém profilu sdružení zveřejnila řadu fotografií a několik videí zvířete. Lidé jí na transparentní účet poslali již desítky tisíc korun. Belšánovi ale vadí, že není jasné, jak s nimi provozovatelka sdružení nakládá.

Kruté týrání štěněte. Půl roku přežívalo bez světla a pohybu, okusovaly ho krysy

Číst článek

V jakém stavu je aktuálně pes?
On není nemocný, ale krutě zanedbaný. Je asi šestiměsíční maďarský ohař, který neměl prostor k pohybu.

Co přesně jste u něj diagnostikovala?
Zánět uší, zánět kůže, šílená atrofie kosterního svalstva, čili ho nemá ani na hlavě vyvinuté. Je tam ztuhlost ve velkých kloubech, dělali jsme vyšetření moči, ta je v pořádku. Výsledky krve by měly být zhruba za hodinu.

Jak štěně léčíte?
Je zaléčeno antibiotiky kvůli kůži, dostává kapičky do uší a nožky se mu postupně rovnají, de facto se zvýšil o 20 centimetrů. Dnes již chodí relativně normálně. Má zvětšené bříško, zřejmě kvůli nedostatečné výživě.

Belšánova podezření:
- v úterý odpoledne se na sociální síti objevily screeny konverzací, kde paní Bílková zveřejňuje, že je třeba " přikreslit příběh a lhát i na webu aby lidi posílali peníze." Tyto konverzace rozjely mohutné a bouřlivé debaty.
- transparentní účet - výběr z bankomatu, platba kartou- „veterinární služby“ (již bez konkrétního infa či názvu veteriny)
- paní opakovaně odmítla zveřejnit lékařskou zprávu o stavu pejska- objevila se řada výše uvedených nesrovnalostí, lidi začali mít obavy, že se psem u veterináře nebyla - zprávu odmítla do dnešního dne zveřejnit s tím, že nemá čas
- v úterý večer začala fotky a videa mazat, popřípadě měnit texty u těchto fotek a příspěvků

Bude třeba zvíře operovat?
Jeho stav nevyžaduje radikální operační zákrok. On potřebuje péči, trénovat svaly. Potřebujeme udělat základ, potom budou možná další vyšetření. On teď potřebuje čas. Cvičíme, provádíme drobné pasivní pohyby v zatuhlých kloubech, necháváme ho chodit po trávě.

Nechová se podle vás pes zvláštně, vzhledem k tomu, co zřejmě prožil? Je klidný, hraje si...
On si nehraje. Trvalo mu, než se rozkoukal. Ostatní psi se k němu chovají jinak. Jako by věděli, že není v pořádku. Takže on s nimi neřádí. Ale společnost vyhledává. Neumí se ale vyvenčit venku, neví, co se po něm chce. Sotva přijdete dovnitř, tak se vyčůrá.

Proč není zvíře v karanténě?
Je v rodinném domě, není to útulek v pravém slova smyslu. Nikdy tam nedosáhnete takových podmínek jako má útulek. Museli by přestavět barák. Troufám si ale říct, že pro něho je lepší být v kruhu rodiny než v kotci.

Jak dlouho se sdružením paní Bílkové spolupracujete?
Někdy od léta. Když založili sdružení, hledali veterináře, který by s nimi spolupracoval. Oslovili nás a já jsem souhlasila, potom se kvůli jednomu psovi strhla smršť podobná té současné, po níž jsem chtěla spolupráci ukončit. Nakonec jsem řekla, že to zkusím, ale nechci nikde být zmíněná. Bereme to jako charitu, počítáme si léky, materiál, ale práci děláme zdarma.

Co si myslíte o podezřeních, že se o psa nestará a jen na něm chce vydělat?
Nemám důvod ji podezírat z něčeho takového. Za dobu, co Čtyřlístek funguje, nám prošlo rukama 40 až 50 psů, kteří jsou všichni zdraví, vykastrovaní, naočkovaní. Mnozí z těch nových majitelů k nám s těmi pejsky chodí dodnes. Vůbec nechápu, proč to lidé říkají. Každý má pocit, že by to dělal lépe. Místo, aby se domluvili, jak psům co nejvíce prospět, hádají se a napadají na Facebooku.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme