Není pravda, že bych manipuloval s důkazy, hájí se detektiv z kauzy Lukáše Nečesaného

Detektiv Milan Jušta, který vyšetřoval pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích, v pondělí u soudu odmítl, že by manipuloval s důkazy v neprospěch Lukáše Nečesaného. Žena, která o zmanipulování hovořila, bývala Juštovou milenkou. Podle Jušty dostala za svoji výpověď zaplaceno, aby jeho osobu znevěrohodnila. Nečesaný, který je z pokusu o vraždu obviněn, vinu odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný

Lukáš Nečesaný | Zdroj: ČTK

Jušta je považován za elitního detektiva hradeckého krajského policejního ředitelství. V minulosti vyšetřoval například kauzu heparinového vraha Petra Zelenky. Kriminalista při vyšetřování hořického případu působil jako vrchní komisař.

„Není pravda, že bych manipuloval s důkazy v neprospěch obžalovaného,“ uvedl v pondělí Jušta. Nejvyšší soud nařídil jeho výslech i kvůli tomu, aby vysvětlil svůj vztah k Janě T., které měl říci, že zmanipuloval důkazy v neprospěch Nečesaného.

Nečesaný neuspěl u komise pro kontrolu GIBS. Nevyzvedl jste si poštu, vytkla mu naopak

Číst článek

„Byla to moje milenka. Bylo to v období 2015. V roce 2013, kdy jsem vyšetřoval tento případ, jsem ji ale ještě neznal,“ řekl Jušta. „Žádné nepřátelství mezi námi nevzniklo,“ řekl Jušta na dotaz soudu, jestli se s Janou T. dostal do konfliktu. Podle Jušty prý dostala za svoji výpověď zaplaceno, aby jeho osobu znevěrohodnila.

Jušta byl také soudem dotázán na důvody poskytnutí ochrany napadené kadeřnice, což kritizuje obhajoba. „Ochrana jí byla poskytnuta, aby byla chráněna před útoky zvenčí, před osobami blízkými obžalovanému. V té době byl obžalovaný ve vazbě,“ uvedl Jušta.

Obhájci tvrdí, že policie postupovala velmi nestandardním způsobem, že docházelo k ovlivňování poškozené, která prý vypovídá účelově. Krátkodobou ochranou napadené ženy se zabývala i Generální inspekce policejních sboru (GIPS), která však žádné pochybení nezjistila. Vyvrátila i další podezření z možného pochybení policistů.

Nekonečné soudní tahanice

Hradecký krajský soud se případem pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku začal znovu zabývat 6. září po zrušení předchozího rozsudku Nejvyšším soudem. Nejvyšší soud hradeckému soudu vytkl, že v kauze selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti, nerespektoval dřívější pokyny a nařídil věc projednat ve složení nového senátu. Napadená kadeřnice u soudu opakovaně označila za útočníka Nečesaného.

Jsem si jistá, že útočil Lukáš Nečesaný, zopakovala u soudu napadená kadeřnice

Číst článek

Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil.

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme